Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 listopada 2020, 19:37

autor: Karol Laska

Wylicz szanse na granie impostorem w Among Us - jest do tego narzędzie

Polski student utworzył cyfrowy kalkulator, dzięki któremu łatwo można poznać procentową szansę zagrania impostorem (czyli, najprościej mówiąc, zabójcą) w Among Us.

Na pewno zdarzało Wam się podczas gry w Among Us czuć frustrację związaną z faktem, że już kilka rund z rzędu nie wylosowaliście roli impostora, umożliwiającej zabijanie członków załogi, sabotowanie wydarzeń na mapie czy używanie specjalnych skrótów w postaci szybów wentylacyjnych. Mnogość opcji, jaką uzyskujemy dzięki byciu mordercą, a także emocje temu towarzyszące sprawiają, że przeciętny gracz po prostu woli sianie postrachu na statku kosmicznym od zwykłego wykonywania zadań.

Doktorant w Instytucie Matematycznym PAN w Krakowie, Maciej Kowalski, a także Marta Kluziak, absolwentka kognitywistyki, postanowili więc wyjść naprzód naszym wątpliwościom i ułożyli automatyczny system kalkulacyjny, który po wpisaniu odpowiednich danych (jak liczba gier, uczestników zabawy i impostorów w każdej rozgrywce) wytworzy klarowny wykres oraz poda procentową szansę przydzielenia nam roli oszusta. Wszystko w ramach specjalnej strony internetowej, a zarazem startupowej inicjatywy o nazwie Omni Calculator, umożliwiającej wyliczenie wielu rozmaitych (mniej lub bardziej dziwnych) wartości, w tym na przykład tych dotyczących opalania się czy badania magnitudy trzęsienia ziemi.

Skoro już wszyscy wiemy, jak działa to cyfrowe urządzenie, warto też w końcu się przekonać, jak to jest z tym byciem impostorem. Cóż, przeprowadziliśmy prosty test, który uwzględnił następujące parametry – 5 rozgrywek, po dwóch zdrajców w każdej z nich na wszystkich 10 uczestników. Z tego wyliczamy procentowe prawdopodobieństwo co najmniej jednorazowego wylosowania roli mordercy. Wynosi ono dokładnie 41%, a więc wcale nie jest to niska wartość. A tak prezentuje się wygenerowany przez Omni Calculator wykres:

Wylicz szanse na granie impostorem w Among Us - jest do tego narzędzie - ilustracja #1
Prawdopodobieństwo gry impostorem na przestrzeni 5 rund, uwzględniając 10 uczestników zabawy. Źródło: Omni Calculator

O wspomnianej funkcji wiemy dzięki serwisowi Inverse. To także na jego łamach Maciej Kowalski opowiedział o pomyśle na ten konkretny kalkulator. Wziął się on ponoć jednego dnia, gdy twórca systemu wraz ze swoimi przyjaciółmi wziął udział w turnieju w Among Us. Wtedy to miał wylosować rolę impostora tyle razy, że ciekawość nie pozwoliła mu zostawić tego przypadku bez dokładnej diagnozy. Ludzi obytych z tematem zainteresuje zapewne fakt, że w badaniu wykorzystano rozkład prawdopodobieństwa nazywany rozkładem dwumianowym.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej