Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 13 czerwca 2019, 18:14

autor: Fulko de Lorche

Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat gry Death Stranding. Jest to innowacyjna gra akcji stworzona przez studio Kojima Productions z myślą o konsoli PlayStation 4. Tekst będzie uzupełniany o kolejne informacje oraz materiały udostępniane przez twórców.

[Aktualizacja #2]: Data premiery (1), fabuła (2), mechanika (3), wersje gry i edycje specjalne (5), zwiastuny angielskojęzyczny i japoński

[Aktualizacja #1]: Ciekawostki o aktorach (6), zwiastun z TGS2018 (7)

1. Informacje ogólne

1. Informacje ogólne

2. Fabuła

3. Mechanika (3.1. Kij i sznur, 3.2. Walka, 3.3. Śmierć i odrodzenie, 3.4. Multiplayer)

4. Technikalia

5. Edycje specjalne i DLC

6. Ciekawostki

7. Multimedia

Death Stranding jest przygotowywaną ekskluzywnie na konsole PlayStation 4 innowacyjną grą akcji, której wydaniem zajmie się Sony Interactive Entertainment. Głównym projektantem tego tytułu jest żywa legenda Hideo Kojima, czyli współtwórca serii Metal Gear. Death Stranding to pierwszy samodzielny projekt studia Kojima Productions, które odłączyło się od Konami w 2015 roku.

Kojima zapowiada, że ten tytuł będzie podwaliną nowego gatunku gier video. Informacje o samej rozgrywce są jednak dozowane w bardzo skromnych dawkach.

Informacje o rozgrywce są bardzo skąpe i w dużej mierze prezentowane jedynie podczas znanych imprez. - Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - wiadomość - 2019-06-13
Informacje o rozgrywce są bardzo skąpe i w dużej mierze prezentowane jedynie podczas znanych imprez.

[Aktualizacja #2]: Produkcja pierwszy raz została zapowiedziana podczas targów E3 w 2016 roku. W ciągu czterech kolejnych lat w sieci pojawiło się zaledwie kilka zwiastunów. Data premiery została ujawniona podczas streamingu 29 maja 2019 roku. Gra ukaże się 8 listopada 2019 roku na konsoli PlayStation 4, a cena wersji cyfrowej wynosić będzie 289 zł. Nie ustalono jeszcze kategorii wiekowej, dla której Death Stranding będzie dozwolony.

2. Fabuła

Fabuła gry dotyka tematyki ewolucji ludzkiej rasy, podróży w czasie oraz motywu tzw. „połączenia”, który ma na nowo zdefiniować rolę porażki i śmierci w grach wideo. Sam tytuł Death Stranding nawiązuje do tajemniczego zjawiska znanego nam z prawdziwego świata, które polega na gromadzeniu się ssaków morskich niebezpiecznie blisko brzegu, czego skutkiem jest ich nagła śmierć.

Historia opowiedziana w Death Stranding w pewnej części może być zbliżona do fabuły serialu telewizyjnego pt. Rain, w którym na pozór zwykły deszcz jest nośnikiem śmiertelnego wirusa. W Death Stranding jednym z zagrożeń ma być zjawisko znane jako Timefall, czyli właśnie deszcz, który powoduje nagłe przemieszczenie w czasie żywych organizmów. Ta osobliwość zazwyczaj prowadzi do ekstremalnego przyśpieszenia procesu starzenia się nie tylko ludzi, ale nawet i roślin. Na naszego bohatera śmiercionośny deszcz nie będzie jednak działał do końca w ten sam sposób, jak na inne żywe stworzenia.

Jednym z wielu zagrożeń w grze jest Timefall, czyli śmiercionośny deszcz. - Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - wiadomość - 2019-06-13
Jednym z wielu zagrożeń w grze jest Timefall, czyli śmiercionośny deszcz.

[Aktualizacja #2]: Uniwersum gry to Ameryka po bliżej niesprecyzowanym katakliźmie. Główny protagonista gry - Sam - jest kurierem, który zajmuje się dostarczaniem nietypowych ładunków. Rząd jego kraju, czyli Bridges - Miast Zjednoczonych Ameryki (UCA - United Cities of America) próbuje scalić ponownie społeczeństwo i zaprowadzić porządek, ale nie wszyscy pragną powrotu starego ładu. Poza separatystami pokroju Homo Demens (z demonicznym Cliffem na czele) są jeszcze tajemnicze niewidzialne istoty, ujawniające się podczas deszczu. Sam, dzięki kapsule z Łącznikowym Dzieckiem - ma wyjątkową umiejętność wyczuwania obecności tych mrocznych, groźnych stworzeń. Dzięki Łącznikowemu Dziecku przenosi się także do innych, alternatywnych światów, w których walczy o przeżycie.

W udostępnionych do tej pory materiałach pojawiło się mnóstwo motywów nawiązujących do tematu życia i śmierci. Z jednej strony mamy ludzkość, która posiada technologię umożliwiającą odradzanie się poległych, co nawiązuje między innymi do teorii wielkiego wybuchu i specyfiki czarnych dziur, a z drugiej tajemnicze, mroczne istoty dysponujące umiejętnością kontrolowania umarłych i pochłaniania wszystkiego, co żywe.

3. Mechanika

[Aktualizacja #2]: Death Stranding będzie grą z akcją obserwowaną z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Wciąż nie do końca wiadomo, na czym dokładnie będzie polegała sama rozgrywka. Wiemy na pewno, że w grze ważny będzie element eksploracji i pieszych wędrówek, co wynika z fachu głównego bohatera, który jest swego rodzaju kurierem. W przemierzaniu trudnego terenu pomocna będzie zawartość plecaka (kotwiczka, drabina itp.). Według zapowiedzi twórców w Death Stranding pojawią się także różne pojazdy, z których Sam będzie mógł korzystać (np. motocykl). Gra będzie toczyła się w otwartym świecie, zapewniając dużą swobodę w sposobie prowadzenia rozgrywki.

Z pierwszych nagrań ukazujących mechanikę rozgrywki wynika, że eksploracja będzie jednym z filarów zabawy. - Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - wiadomość - 2019-06-13
Z pierwszych nagrań ukazujących mechanikę rozgrywki wynika, że eksploracja będzie jednym z filarów zabawy.

3.1. Kij i sznur

Planując mechanikę gry, Kojima inspirował się japońską opowieścią o pierwotnych ludziach. Według niej pierwszymi narzędziami stworzonymi przez ludzkość były kij i sznur. Kij służył do trzymania niebezpieczeństwa na dystans, a sznur do zabezpieczania cennych rzeczy. Twórca gry przyrównuje te narzędzia do mechaniki gier komputerowych. Według niego kijem jest możliwość ataku, która jest zarazem formą komunikacji w grach akcji. Założeniem Kojimy jest to, by mechanika odpowiadająca sznurowi była tym, co będzie łączyć użytkowników w Death Stranding.

3.2. Walka

Oficjalne zapowiedzi mówią o możliwości przejścia gry „siłowo”, ale także na wiele innych sposobów. W prezentowanych przez twórców materiałach wideo ukazane fragmenty rozgrywki skupiają się w dużej mierze na skradaniu się i unikaniu konfrontacji z niebezpiecznymi przeciwnikami. Kiedy dojdzie do walki, z pomocą przyjdzie arsenał broni palnej, ręcznej (np. rażącej wyładowaniami elektrycznymi), przedmioty będące pod ręką (np. walizka), a w ostateczności pozostaną własne pięści. Wachlarz nieprzyjaciół obejmował będzie zarówno oddziały złożone z ludzi, jak i również kreatury różnej maści i gabarytów, od małych stworzeń po wielkie kałamarnicopodobne monstra.

Unikanie walki w Death Stranding może okazać się bardzo opłacalne. - Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - wiadomość - 2019-06-13
Unikanie walki w Death Stranding może okazać się bardzo opłacalne.

3.3. Śmierć i odrodzenie

Śmierć postaci nie będzie oznaczała końca gry. Konfrontacja z wrogiem, której wynikiem będzie zgon postaci, ma prowadzić do potężnej eksplozji, która poprzedza odrodzenie prowadzonego przez nas bohatera. Takie wybuchy mają pozostawiać trwały ślad w świecie gry.

W tym momencie gracze będą przenosili się do swego rodzaju alternatywnej rzeczywistości. Obecność w tej podwodnej strefie ma być czymś w rodzaju stanu przejściowego, w którym możemy zdecydować się na kontynuowanie rozgrywki. Powrót do gry ma być jednak bardziej reinkarnacją niż zmartwychwstaniem.

3.4. Multiplayer

Według zapowiedzi Kojimy Death Stranding ma być grą w otwartym świecie, w której gracze będą musieli ze sobą współpracować. Pojawiły się spekulacje, a także domniemane wycieki mówiące o wpływie społeczności na cały świat gry i innych innowacjach. Większość z nich nie została jeszcze potwierdzona, więc w tej kwestii wiemy jedynie tyle, że multiplayer będzie w grze obecny.

4. Technikalia

Gra powstaje w oparciu o silnik Decima, który został stworzony przez specjalistów ze studia Guerrilla Games. Ten silnik wykorzystano m.in. podczas produkcji Horizon Zero Dawn.

Inna znana gra, która powstała na silniku Decima, również opowiadała o destrukcyjnym wpływie technologii. - Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - wiadomość - 2019-06-13
Inna znana gra, która powstała na silniku Decima, również opowiadała o destrukcyjnym wpływie technologii.

Podczas realizacji opublikowanych do tej pory nagrań promujących grę wykorzystano fotometryczne obrazowanie skanowanych ciał i twarzy prawdziwych ludzi oraz technologię motion capture. W role kluczowych postaci wcielają się znani aktorzy, między innymi Norman Reedus, Mads Mikkelsen, Lea Seydoux oraz Linsday Wagner, a także reżyser Guillermo del Toro.

Death Stranding docelowo zmierza wyłącznie na konsolę PlayStation 4.

5. Edycje specjalne i DLC

[Aktualizacja #2]: Death Stranding sprzedawana będzie w wersjach cyfrowej i pudełkowej. Przedsprzedażowa cena standardowych odsłon to odpowiednio: 289 zł (PS Store) i 249,90 - 269 zł (w polskich sieciach zakupowych). Każdy, kto złoży pre-order, otrzyma garść bonusów: dynamiczny temat z gry, awatar Nendoroid Ludens dla konta PSN oraz wyposażenie Sama w kolorze złotym: okulary przeciwsłoneczne, czapeczkę z daszkiem, pancerz oraz egzoszkielet szybkościowy.

Bonusowe wyposażenie bohatera będzie do odblokowania w trakcie przechodzenia gry. - Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - wiadomość - 2019-06-13
Bonusowe wyposażenie bohatera będzie do odblokowania w trakcie przechodzenia gry.

5.1 Edycje specjalne i kolekcjonerskie

Na chwilę obecną potwierdzono jedną cyfrową edycję specjalną - Digital Deluxe Edition. Wersje pudełkowe doczekają się dwóch edycji specjalnych: Special Edition oraz Collector's Edition.

Digital Deluxe Edition

Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - ilustracja #7

Digital Deluxe Edition rozprowadzana będzie wyłącznie cyfrowo. Zawartość edycji:

- Gra Death Stranding (wersja cyfrowa);

- Death Stranding: Timefall - ścieżka dźwiękowa (wersja cyfrowa), zawierająca album Original Music from the World of Death Stranding oraz materiał wideo z kręcenia scen do gry;

- 10 awatarów do PSN;

- Cyfrowe gadżety (do odblokowania w trakcie przechodzenia gry): dwa złote egzoszkielety (Gold Power Skeleton, Gold All-Terrain Skeleton), złote okulary przeciwsłoneczne (Gold "Ludens Mask" Sunglasses), złoty pancerz drugiego poziomu (Gold Armor Plate).

Cena edycji: 79,99 USD.

Special Edition

Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - ilustracja #8

Special Edition to pudełkowe wydanie gry z cyfrowymi dodatkami. Zawartość edycji:

- Gra Death Stranding (płyta Blu-ray);

- Steelbook;

- Death Stranding: Timefall - ścieżka dźwiękowa (wersja cyfrowa), zawierająca album Original Music from the World of Death Stranding oraz materiał wideo z kręcenia scen do gry;

- Cyfrowy gadżet (do odblokowania w trakcie przechodzenia gry): złote okulary przeciwsłoneczne (Gold "Ludens Mask" Sunglasses).

Cena edycji: 69,99 USD.

Collector's Edition

Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - ilustracja #9

Collector's Edition to najbardziej rozbudowane wydanie gry, dedykowane kolekcjonerom. Zawartość edycji:

- Gra Death Stranding (płyta blue-ray);

- Steelbook;

- Death Stranding: Timefall - ścieżka dźwiękowa (wersja cyfrowa), zawierająca album Original Music from the World of Death Stranding oraz materiał wideo z kręcenia scen do gry;

- 10 awatarów do PSN;

- Cyfrowe gadżety (do odblokowania w trakcie przechodzenia gry): dwa złote egzoszkielety (Gold Power Skeleton, Gold All-Terrain Skeleton), złote okulary przeciwsłoneczne (Gold "Ludens Mask" Sunglasses), złoty pancerz drugiego poziomu (Gold Armor Plate);

- Brelok z figurką Nendoroid Ludens;

- Walizka do przenoszenia towarów;

- Kapsuła z Łącznikowym Dzieckiem (Bridge Baby).

Cena edycji: 199,99 USD.

6. Ciekawostki

W grze wizerunki i głosy podkłada międzynarodowa obsada aktorska:

  • Norman Reedus - wcielający się w postać Sama amerykański aktor, znany z takich filmów jak Święci z Bostonu czy Blade: Wieczny Łowca II. Największą popularność przyniosła mu jednak rola twardziela Daryla Dixona w serialu The Walking Dead.
  • Mads Mikkelsen - duński aktor filmowy, na arenie międzynarodowej znany z roli czarnego charakteru w 21. filmie o Jamesie Bondzie - Casino Royale. Ostatnio można było go oglądać w Łotrze 1. Gwiezdne Wojny - historie.
  • Lea Seydoux - francuska modelka i aktorka, wyróżniona w 2013 roku na festiwalu w Cannes za rolę w Życiu Adeli (obraz zdobył Złotą Palmę). Grała farmerkę w Bękartach wojny, zabójczynię w Mission: Impossible - Ghost Protocol i dziewczynę Bonda w Spectre.
  • Guillermo del Toro - meksykański reżyser, producent i scenarzysta. Laureat wielu nagród filmowych, w tym dwóch Oscarów za Kształt wody (reżyseria i najlepszy film). Wyreżyserował inny słynny obraz - Labirynt fauna oraz komercyjne Blade: Wieczny Łowca II i obie części Hellboy'a.
  • Lindsay Wagner - amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka i pisarka. Laureatka nagrody Emmy za rolę w serialu The Bionic Woman. Grała u boku Sylvestra Stallone'a w Nocnym jastrzębiu i Danzela Washingtona w Rykoszecie. Obecnie występuje głównie w telewizji.
  • Troy Baker - amerykański aktor, specjalizujący się w dubbingu kreskówek i gier komputerowych. Jego głos usłyszeć można w ponad 100 tytułach, m.in. w Diablo III, Mafia II, God of War, Mass Effect III, Silent Hill 2 i The Last of Us.
  • Emily O'Brien - angielska aktorka o irańskich korzeniach, nominowana trzykrotnie do nagrody Emmy. Najbardziej znana z występów w amerykańskiej operze mydlanej Żar młodości. Podkłada również głos w grach komputerowych, np. w The Order: 1886, World of Final Fantasy czy League of Legends.
  • Tommie Earl Jenkins - amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Znany też z podkładania głosu w kreskówkach (np. rola Ubercorna w znanym w Polsce serialu Odlotowcy Go Jetters!) i grach komputerowych (Earthfall, World of Warcraft, Pillars of Eternity: Deadfire i in.)
  • Kyle Card - kanadyjski aktor, model i prezenter telewizyjny. Od kilku lat mieszka w Japonii i występuje w filmach miejscowych reżyserów (The Benza, Circus Sam, The Whell, 'Till Death i in.). Podkładał też głos w grze The Evil Within 2.
Norman Reedus, Mads Mikkelsen, Lea Seydoux i Guillermo del Toro - ich komputerowe wizerunki są perfekcyjne - Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - wiadomość - 2019-06-13
Norman Reedus, Mads Mikkelsen, Lea Seydoux i Guillermo del Toro - ich komputerowe wizerunki są perfekcyjne

7. Multimedia

Oficjalna strona internetowa gry Death Stranding.

Wszystko o Death Stranding (data premiery, cena, edycje kolekcjonerskie) - akt. #2 - ilustracja #11

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Informacja pojawiła sie pierwotnie 24 lipca 2018, 10:53.

Death Stranding

Death Stranding