Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 sierpnia 2021, 13:48

WoT - czołg premium 9. poziomu w ramach darmowego wydarzenia wywołał gniew graczy

Studio Wargaming.net wkrótce udostępni pierwszy w historii World of Tanks czołg premium IX poziomu. Choć jednak będzie opcja zdobycia go za darmo, zapowiedź bynajmniej nie zachwyciła graczy.

Ceremonia otwarcia targów gamescom 2021 upłynęła nam głównie na zapowiedziach lub nowych materiałach z nadchodzących gier. Jednakże na pokazie pojawiło się też studio Wargaming.net z ogłoszeniem dotyczącym World of Tanks. Chodzi o ponowną współpracę z zespołem Sabaton, dzięki której otrzymaliśmy nie tylko nową piosenkę z teledyskiem, ale też wydarzenie Duch wojny z pierwszym (i potencjalnie darmowym) czołgiem premium IX poziomu. Tym jest szwedzki Strv K, czyli kolejna maszyna, która w rzeczywistości nigdy nie trafiła na pole bitwy.

World of Tanks – jak zdobyć Strv K?

Aby otrzymać ten czołg (albo też zniżkę na niego), należy logować się do gry w dniach 27 sierpnia – 6 września (od i do godziny 10:00 czasu polskiego) i wypełniać specjalne misje na mistrzostwo lub poświęcenie. Każde z tych zadań przybliży nas do zdobycia Strv K, ale i nie tylko – za ich ukończenie dostaniemy osobne nagrody, poczynając od apteczek i szwedzkich książeczek szkoleniowych, a na darmowych dniach konta premium i kredytach kończąc. Co więcej, po otrzymaniu owego czołgu otworzy się przed nami drugi rozdział Ducha wojny z kolejnymi dziesięcioma misjami. Te jednak będą przypisane do danego dnia, tak więc warto będzie postarać się dotrzeć do nich jak najszybciej. Więcej informacji na temat wydarzenia oraz czasu i sposobu nabycia Strv K znajdziecie na oficjalnej stronie World of Tanks.

Misje specjalne pozwolą zakupić Strv K taniej lub za darmo, ale każda będzie też miała osobne nagrody.

Miejcie jednak na uwadze, że ukończenie wszystkich misji z pierwszego rozdziału może zająć dużo czasu. Do tego potrzeba bowiem 262 tysięcy punktów doświadczenia, co – jak wyliczył rodzimy YouTuber Vdr1984 – będzie wymagać rozegrania co najmniej kilkuset bitew (lub więcej w zależności od zdobywanego doświadczenia). Materiał Polaka wraz z arkuszem do samodzielnego sprawdzenia w opisie znajdziecie poniżej.

„Radość” i obawy społeczności World of Tanks

Informacja o tak cennym prezencie wywołała małą burzę w społeczności skupionej wokół WoT-a. Sam czołg został przyjęty dość chłodno, aczkolwiek z ostateczną oceną jego potencjału bojowego przyjdzie się nam wstrzymać co najmniej do piątku. Trzeba jednak pamiętać, że od premiery World of Tanks w 2011 roku pojazdy premium nigdy nie przekraczały VIII poziomu, a tego typu czołgi mają bonus do zdobywanych kredytów rosnący wraz z „tierem”. Powinniśmy się więc spodziewać, że Strv K będzie „zarabiał” tę walutę szybciej od dotychczasowych modeli.

Jakby tego było mało, Strv K to pierwszy czołg premium pozwalający na zbieranie obligacji, które od aktualizacji sprzed roku były zarezerwowane dla pojazdów X poziomu. W tym kontekście dotychczasowe „ósemki” premium mogą okazać się zupełnie nieopłacalne. Również „dziesiątki” wydają się teraz mniej atrakcyjne, bo w ich przypadku łatwiej stracić, niż zyskać kredyty.

WoT po Strv K oczami graczy – pay-to-win?

Oczywiście pod względem statystyk Strv K nie jest szczególnie imponujący, co w teorii można byłoby uznać za czynnik balansujący. Gracze zwracają jednak uwagę, że decyzja Wargaming.net otwiera furtkę dla wydania kolejnych czołgów premium IX poziomu, zapewne lepszych od pierwszego – w końcu czymś będą musiały zachęcić do zakupu. Fani obawiają się, że ostatecznie doprowadzi to do zdominowania matchmakingu dla pojazdów poziomu IX przez modele premium, tak jak zdarzało się to (lub zdarza) w przypadku niższych „tierów”. Co, rzecz jasna, wymusi kupowanie tych „ekskluzywnych” pojazdów, nawet za realną walutę.

Co gorsza, nie ma co liczyć, że w przypadku problemów z balansem rozgrywki Wargaming.net osłabi czołgi premium. Ostatni raz studio zdecydowało się na taki krok w 2013 roku przy okazji premier Typu 59 oraz Super Pershinga, które okazały się o wiele za mocne. Jednakże gracze wcale nie byli z tego zadowoleni – przeciwnie, nabywcy tych pojazdów byli wściekli na twórców za zmianę wirtualnego produktu nierzadko zakupionego za pieniądze. Fakt, że Wargaming.net oferował opcję zwrotu wydanych środków, najwyraźniej nie uspokoił niezadowolonych internautów.

Nie jest to jedyna kontrowersja wokół WoT w ostatnich miesiącach. Wargaming.net nadal pracuje nad poprawieniem nowego systemu załóg, chłodno przyjętego przez graczy. Podkreślamy jednak, że nie wiemy właściwie nic ani o zmianach w Załodze 2.0, ani o bonusach Strv K do zyskiwanych kredytów i obligacji. Szczegóły na temat tych drugich powinniśmy poznać jutro wraz z debiutem pojazdu.

  1. Oficjalna strona gry World of Tanks
  2. World of Tanks – poradnik do gry
  3. World of Tanks na platformie Steam
  4. Wróciłem do gry, w której mam 2000 godzin. Znowu muszę się jej uczyć od zera

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej