Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 maja 2012, 18:41

Wojna o DOTA zakończona, studia Blizzard i Valve doszły to porozumienia

Konflikt o nazwę DOTA pomiędzy Valve Software i Blizzard Entertainment dobiegł właśnie końca. Firmy doszły do porozumienia i każda z nich zyskała coś na tej ugodzie.

Wojna o DOTA zakończona, studia Blizzard i Valve doszły to porozumienia - ilustracja #1

W lutym pisaliśmy o konflikcie pomiędzy studiami Valve Software i Blizzard Entertainment wokół marki Dota. Przypomnijmy, że Defense of the Ancients rozpoczęło żywot jako mod do gry Warcraft III. Z tego powodu Blizzard zgłosił zastrzeżenia do Biura Patentów i Znaków Towarowych USA twierdząc, że Valve nie ma prawa zarejestrować nazwy DOTA 2. Teraz obaj giganci rynku pecetowego doszli wreszcie do porozumienia.

W ramach ugody Valve otrzymało prawo do zarejestrowania i komercyjnego wykorzystywania marki DOTA 2. W skutek tego, nadchodzący oficjalny mod przeobrażający grę StarCraft II: Wings of Liberty w produkcję z gatunku MOBA nie zostanie wypuszczony jako Blizzard DOTA i zamiast tego ukaże się pod tytułem Blizzard All-Stars. To ostatnie nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ już od pewnego czasu mówiło się o takiej właśnie zmianie nazwy tego projektu.

Wybranie tytułu Blizzard All-Stars nie jest przypadkowe. Zakończony właśnie spór z Valve zapoczątkowała bowiem w rzeczywistości firma DotA-Allstars, powołana w celu zarządzania najpopularniejszą wariacją moda Defense of the Ancients oraz poświęconym jej serwisem. Właścicielami tej firmy byli ci sami ludzie, którzy założyli znane z League of Legends studio Riot Games. Firma DotA All-Stars została w zeszłym roku sprzedana Blizzardowi.

Blizzard nie odszedł jednak z niczym. W zamian za zrzeczenie się roszczeń studio zagwarantowało prawo do korzystania z nazwy DOTA przez fanów tworzących darmowe modyfikacje do gier Warcraft III and StarCraft II.

Wojna o DOTA zakończona, studia Blizzard i Valve doszły to porozumienia - ilustracja #2
DOTA 2

Warto na koniec wspomnieć o tym jak wielkim powodzeniem cieszy się już DOTA 2, pomimo tego, że projekt wciąż znajduje się w fazie beta testów. Gra cały czas gości w czołówce najpopularniejszych produkcji na serwisie Steam. Co jednak ciekawe, praktycznie każdego dnia zdarzają się godziny, w których to właśnie DOTA 2 ląduje na pierwszym miejscu tego rankingu. Pokazuje to, że pełna wersja ma spore szanse stać się największym przebojem w historii Valve Software.