Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 18 kwietnia 2021, 20:10

autor: Hubert "hexx0" Śledziewski

Władca Pierścieni od Amazona serialem z największym budżetem w historii

Poznaliśmy budżet pierwszego sezonu serialu Władca Pierścieni produkowanego przez Amazon. Kwota oszołamia i pozostawia daleko w tyle koszty Gry o tron czy Mandalorianina.

Dowiedzieliśmy się, ile wyniesie budżet pierwszego sezonu serialu Władca Pierścieni od Amazon Prime Video. Okazuje się, że twórcy nowej ekranizacji prozy J.R.R. Tolkiena będą mieli do dyspozycji w sumie około 465 milionów dolarów amerykańskich. W ogromnym budżecie zawarte zostały koszty związane ze stworzeniem fundamentów pod prawdopodobne kolejne sezony serialu – które powinny być już nieco tańsze – oraz wykupienie praw autorskich do dzieł brytyjskiego pisarza, wycenionych przez opiekującą się jego spuścizną literacką fundację Tolkien Estate na 250 milionów dolarów. Koszt produkcji Władcy Pierścieni przewyższy więc budżety takich serialowych hitów jak Gra o tron od HBO czy Mandalorianin od Disney+, na których pojedyncze odcinki poświęcano zwykle około 15 milionów dolarów.

Informację tę potwierdził niejako Stuart Nash, minister rozwoju gospodarczego i turystyki Nowej Zelandii, który w wywiadzie udzielonym Radio New Zealand nie krył swojego entuzjazmu:

To jest fantastyczne, naprawdę. Mogę Wam powiedzieć, że Amazon zamierza wydać 650 milionów dolarów [nowozelandzkich, czyli dokładnie 464,33 miliona waluty amerykańskiej – dop. red.] tylko w pierwszym sezonie Władcy Pierścieni. (…) Produkcja tak dużego dzieła w naszym kraju da Nowej Zelandii okazję do wzmocnienia jej marki na skalę międzynarodową, co zamierzamy wykorzystać w kampanii promującej kraj jako „Dom Władcy Pierścieni”, którą rozpoczniemy wraz z emisją serialu (via Radio New Zealand).

Władca Pierścieni od Amazona serialem z największym budżetem w historii - ilustracja #1
Posągi z tej sceny to relikty przeszłości, którą w końcu zobaczymy na ekranie. Źródło: New Line Cinema.

Nash nie zdradził niestety, kiedy możemy spodziewać się premiery serialu. O nim samym wiemy zaś tyle, że pokaże wydarzenia rozgrywające się w Śródziemiu (i nie tylko) na długo przed historią Bilba i Froda Bagginsów. Opis produkcji oraz mapa świata, o których już Was informowaliśmy, są jednoznacznymi dowodami na to, że po raz pierwszy przyjdzie nam zobaczyć na ekranie historie z Drugiej Ery, opisane przez Tolkiena w Silmarillionie czy Niedokończonych opowieściach. Jeśli czytaliście te książki, to wiecie, że będzie się działo.