Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 października 2014, 19:40

autor: Adrian Werner

Whiteout, Red Hot Overdrive, Lisa i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (30/10/2014)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. survivalową przygodę o szukaniu przyjaciela w arktycznej zamieci, retro wyścigi wzorowane na serii Lotus oraz strzelankę zainspirowaną cyklem Dead Space.

Witajcie w kolejnym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka, a tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda. Z nowości polecamy survivalowe Whiteout, platformówkę Castlemania, retro wyścigi Red Hot Overdrive oraz przygodówkę Lisa. Ze starszych tytułów rekomendujemy Noxious, a na przedstawiciela kategorii produkcji darmowych z mikropłatnościami wybraliśmy turową strategię Battle Nations.

Gry w pełni darmowe

Whiteout

Whiteout, Red Hot Overdrive, Lisa i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (30/10/2014) - ilustracja #2

Zaczynamy od survivalowego Whiteout. W grze wcielamy się w członka ekspedycji arktycznej, którego towarzysz zaginął. Naszym zadaniem jest jego odnalezienie, co nie jest łatwe, gdyż zamiecie śnieżne utrudniają orientację, a dłuższe pozostawanie na mrozie może doprowadzić do śmierci postaci. W przetrwaniu pomaga możliwość wbijania czerwonych flag, co pozwala unikać kompletnego zabłądzenia. Podczas desperackich wypadów odnajdujemy wskazówki, które ostatecznie mogą umożliwić nam dotarcie do partnera. Wszystko to wykonano prostymi środkami, ale za ich pomocą udało się autorowi uzyskać wyśmienity klimat izolacji i niepokoju.

 1. Whiteout - zagraj

Castlemania

Whiteout, Red Hot Overdrive, Lisa i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (30/10/2014) - ilustracja #3

Osobom pragnącym prawdziwych wyzwań polecamy grę Castlemania. Jest to dopracowana dwuwymiarowa platformówka należąca do kategorii określanej mianem metroidvania, co oznacza duże poziomy o częściowo otwartej strukturze oraz możliwość uczenia się nowych umiejętności, które pomagają dotrzeć w niedostępne wcześniej miejsca. Całość zainspirowana została 8 i 16-bitowymi produkcjami, co oznacza nie tylko złożoną z dużych pikseli grafikę, ale również bardzo wysoki poziom trudności.

 1. Castlemania - zagraj

Red Hot Overdrive

Whiteout, Red Hot Overdrive, Lisa i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (30/10/2014) - ilustracja #4

Z kolei Red Hot Overdrive to świetna propozycja dla osób tęskniących za oldskulowymi grami wyścigowymi, takimi jak serie Outrun czy Lotus. Zasiadamy za kierownicą Ferrari i ruszamy szaleć na pięciu różnorodnych mapach. Model jazdy jest stuprocentowo zręcznościowy i zaskakująco dopracowany, a utrzymana w stylu retro oprawa audiowizualna sprawia, że ma się wrażenia grania w amigową superprodukcję. Dodatkową atrakcją są losowo generowane trasy.

 1. Red Hot Overdrive –pobierz grę

Lisa

Whiteout, Red Hot Overdrive, Lisa i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (30/10/2014) - ilustracja #5

Natomiast Lisa to śliczna przygodówka, opowiadająca o przygodach dziewczyny i psa, których owce uciekły do tajemniczego lasu. Zabawa polega na eksplorowaniu świata i rozwiązywaniu zagadek, z których większość polega na wymyślaniu sposobów zaganiania owiec we właściwe miejsca. Bardzo sympatycznie rozwiązano system sterowania, który wymaga jednoczesnego kontrolowania obu postaci – jednej z pomocą myszki, a drugiej poprzez klawiaturę, do daje wrażenie samotnego grania w tryb kooperacyjny, Ponadto gra jest tak dobrze wykonana pod względem graficznym, że czasem ma się ochotę zostawić ją po prostu włączoną i zrelaksować się patrząc na wykreowany przez autora las.

 1. Lisa – pobierz grę

Darmowy klasyk: Noxious

Whiteout, Red Hot Overdrive, Lisa i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (30/10/2014) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji chcemy Wam polecić tym razem Noxious. Jest to imponujący studencki projekt będący hołdem złożonym serii Dead Space. Wcielamy się w naukowca uwięzionego wewnątrz laboratorium. Naszym zadaniem jest znalezienie sposobu wydostania się z tego miejsca, czego nie ułatwiają nam regularne ataki potworów. Twórcy udostępnili także projekt poboczny zatytułowany Noxious Gauntlet, w którym musimy przetrwać ataki 25 fal nieprzyjaciół.

 1. Noxious – pobierz grę

Free-2-Play

Battle Nations

Whiteout, Red Hot Overdrive, Lisa i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (30/10/2014) - ilustracja #7

Spośród produkcji korzystających z modelu darmowego z mikropłatnościami polecamy tym razem Battle Nations. Jest to rozgrywana w małej skali turowa strategia, w której możemy zmierzyć się ze sztuczną inteligencją w kilkuset misjach lub też spróbować sił przeciwko innym użytkownikom. Model bitewny zapewnia całkiem dużo frajdy, a mikropłatności nie są na tyle agresywne, aby uniemożliwiały zabawę za darmo. Dodatkową atrakcją jest duża różnorodność jednostek, wśród których pojawiają się postacie z Team Fortress 2.

 1. Battle Nations – pobierz grę

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 16 października 2014 (zwycięzca ankiety: Counter-Strike Nexon: Zombies)
 2. 20 września 2014 (zwycięzca ankiety: Donald Dowell and the Ghost of Barker Manor)
 3. 5 września 2014 (zwycięzca ankiety: The Expendabros)
 4. 31 lipca 2014 (zwycięzca ankiety: Even The Stars)
 5. 9 lipca 2014 (zwycięzca ankiety: Creeper World)
TWOIM ZDANIEM

Która Darmówka z 30 października spodobała Ci się najbardziej?

Whiteout
32,3%
Lisa
29%
Noxious
22,6%
Battle Nations
9,7%
Castlemania
3,2%
Red Hot Overdrive
3,2%
Zobacz inne ankiety