Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 lipca 2021, 11:41

Gracz opublikował tajny dokument, bo chciał ulepszenia czołgu w War Thunder

Jeden z graczy War Thunder stwierdził, że odwzorowanie czołgu Challenger 2 jest niezbyt realistyczne. W celu poparcia swoich słów udostępnił tajne informacje dotyczące konstrukcji maszyny.

W SKRÓCIE:
  • Na oficjalnym forum War Thunder pojawiły się tajne informacje dotyczące czołgu Challenger 2.
  • Zamieścił je gracz, który chciał, by twórcy użyli ich do poprawienia błędów w projekcie maszyny.
  • Materiały zostały usunięte z forum po interwencji Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii.

War Thunder to produkcja, która pozwala na zabawę przy użyciu całej masy wojskowego sprzętu. Twórcy starają się przy tym zachowywać realizm i odtwarzać umieszczone w grze maszyny z jak największą dokładnością. Jeden z brytyjskich czołgów, Challenger 2, musiał jednak zmierzyć się z zarzutami, według których jego odwzorowanie nie było realistyczne.

Swoje wątpliwości wyraził użytkownik Fear_Naught, który twierdził, że jest dowódcą załogi używającej wspomnianej maszyny. W jednym z wątków na oficjalnym forum gry napisał, że chce jedynie pomóc twórcom we wprowadzeniu niezbędnych poprawek. Aby potwierdzić wiarygodność swoich słów, zamieścił w kolejnych wiadomościach zdjęcia dokumentu zwanego Challenger 2 Army Equipment Support Publication (w skrócie jest to instrukcja obsługi wspomnianego czołgu).

Według portalu UK Defence Journal, na udostępnionych materiałach zauważyć można było przekreślony napis „UK RESTRICTED” oraz podpis „UNCLASSIFIED” (odtajnione). Najwyraźniej nie były one jednak zgodne z prawdą. Wkrótce wszystkie zamieszczone na forum zdjęcia dokumentu AESP zostały usunięte. Administracja serwisu otrzymała z kolei ciekawą wiadomość od Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, o której poinformował jeden z moderatorów. Zwrócił się on przy tym bezpośrednio do użytkownika Fear_Naught.

Otrzymaliśmy pisemne potwierdzenie od Ministerstwa Obrony, że przedstawiony dokument jest tajny. Kontynuując jego rozpowszechnianie, naruszasz ustawę o tajemnicach urzędowych, co potwierdzone jest także ostrzeżeniem na okładce dokumentu. Jest to przestępstwo, za które grozi 14 lat więzienia w przypadku postawienia w stan oskarżenia. Powinieneś być tego świadomy, ponieważ jako osoba odbywająca służbę podpisałeś deklarację, że rozumiesz ustawę i to, do jakich działań Cię ona zobowiązuje. Za każdym razem, gdy to udostępniasz, stawiasz nas (międzynarodowych przedstawicieli Gaijin) oraz obywateli Wielkiej Brytanii w kłopotliwej sytuacji, ponieważ, jak głosi wspomniane ostrzeżenie, nieuprawnione przechowywanie takiego dokumentu jest przestępstwem.

Trudno stwierdzić, czy użytkownik sfałszował AESP, tak by przypominał on odtajnione dokumenty. Możliwe, że otrzymał on je już w takim stanie i popełnił kosztowny błąd. Na pewno docenić jednak trzeba jego poświęcenie dla realizmu w War Thunder. Niestety starania te ostatecznie spełzły na niczym. Studio Gaijin poinformowało bowiem, że ze względu na status dokumentów nie może zastosować występujących w nich szczegółów do wprowadzenia poprawek w grze.