Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 kwietnia 2023, 21:28

Czy to nowy wymiar fotorealizmu w grach? FPS Unrecord wygląda obłędnie

Zachwyty i niedowierzanie – tak można podsumować reakcje graczy na fotorealistyczny zwiastun FPS-a Unrecord.

Źródło fot. DRAMA.
i

Wieść głosi, że niewiele można już osiągnąć w temacie realistycznej grafiki. Zespół DRAMA najwyraźniej o tym nie słyszał albo też postanowił zadać kłam temu stwierdzeniu. Tworzony przez studio FPS Unrecord na zwiastunie zawstydza wizualnym realizmem niejedną wysokobudżetową produkcję.

Co ciekawe, realistyczna grafika nie jest pierwszym (ani nawet drugim) elementem, o którym twórcy wspominają przy promowaniu swojego dzieła. Jak czytamy na oficjalnej stronie gry, Unrecord to przede wszystkim taktyczny FPS z unikalnym systemem celowania, wyborami dialogowymi wpływającymi na rozgrywkę i naciskiem na fabułę. Oraz, jak wspomniano na samym końcu, widokiem z perspektywy kamery (tzw. body cam) zapewniającym „doświadczenie trompe l'oeil” (w nawiązaniu do malarstwa iluzjonistycznego i tworzenia złudzenia trójwymiarowości).

To niejako lekceważące traktowanie fotorealizmu jest dość zabawne przy zachwytach internautów niemal zupełnie skupionych na grafice, ale francuscy twórcy mają swoje powody. Unrecord nie będzie bowiem symulacją stawiającą na wierne odtworzenie prawdziwego świata ze wszelką cenę. Realizm będzie „nie obsesją, lecz integralną częścią świata”.

W zamierzeniu dewelopera Unrecord ma być „porównywalne” z thrillerami oraz powieściami detektywistycznymi. Jako oficer policji zbadamy rozmaite zbrodnie, spotykając różnorodne postacie, a historie będą pełne zwrotów fabularnych. Na wydarzenia wpłyną też dialogi, nawet w trakcie walki. Immersję ma zwiększyć także m.in. unikalny system celowania oraz wymagająca walka stawiająca na „technikę i minimalizm”.

Czy to nowy wymiar fotorealizmu w grach? FPS Unrecord wygląda obłędnie - ilustracja #1
Pierwszy materiał z Unrecord wygląda podejrzanie dobrze. Źródło: DRAMA.

To wszystko brzmi (i przede wszystkim wygląda) bardzo obiecująco – chciałoby się rzec, że aż za bardzo. Unrecord jest na wczesnym etapie produkcji i na pewno nie ukaże się w tym roku. Na razie jedyną docelową platformą jest PC, a gra nie ma ani daty premiery, ani wydawcy (lub inwestora), ani też – co zrozumiałe – wymagań sprzętowych. Szczególnie te ostatnie mogą budzić spore obawy przy tak prezentującej się grafice oraz wykorzystaniu technologii Unreal Engine 5.

Skoro o tym mowa, zachwyty nad zwiastunem Unrecord przeplatają się z podejrzeniami, że tak naprawdę jest to „prerenderowana” scenka, a nie faktyczny zapis rozgrywki. Czas pokaże, czy te zarzuty są zasadne.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej