Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 grudnia 2018, 09:20

autor: Aquma

Twórcy Steel Division zwolnili 6 osób z powodu sporu o płace

Studio Eugen Systems – odpowiedzialne m.in. za serię strategiczną Steel Division – zwolniło 6 z 21 swoich pracowników. Przyczyną jest najprawdopodobniej przeciągający się konflikt o płace.

Źle się dzieje u twórców Steel Division. - Twórcy Steel Division zwolnili 6 osób z powodu sporu o płace - wiadomość - 2018-12-28
Źle się dzieje u twórców Steel Division.

W SKRÓCIE:

  1. firma Eugen Systems zwolniła 6 z 21 pracowników;
  2. zwolnienia najprawdopodobniej są związane z konfliktem o płace i niewypłacane wynagrodzenia za nadgodziny;
  3. w sprawę zaangażował się związek zawodowy STJV.

Twórcy udanej gry strategicznej Steel Division – francuskie studio Eugen Systems – zwolnili w ostatnim czasie 6 pracowników. To przeszło 25% siły roboczej dewelopera, który przed tą sytuacją zatrudniał 21 osób. Przyczyną zwolnień najprawdopodobniej był przeciągający się spór o pieniądze i warunki pracy – a konkretniej o niewypłacane (zdaniem zwolnionych) wynagrodzenia za nadgodziny oraz łamanie kontraktów i prawa pracy (w zakresie minimalnych wynagrodzeń). Oficjalnie studio zaprzecza, jakoby zwolnienia były związane z tą sprawą.

Konflikt ciągnie się od dwóch lat, kiedy to niektórzy pracownicy zaczęli zgłaszać firmie swoje zastrzeżenia. Do zaostrzenia sytuacji doszło w lutym tego roku – wówczas grupa osób rozpoczęła strajk. Po dwóch miesiącach twórcy byli jednak zmuszeni do powrotu do pracy – zarząd odmówił prowadzenia jakichkolwiek negocjacji. Wówczas wsparcia pracownikom udzielił francuski związek zawodowy zrzeszający twórców gier (STJV – Le Syndicat des Travailleurs et Travailleuses du Jeu Vidéo). Sprawa najprawdopodobniej trafi przed sąd pracy w marcu 2019 roku.

Uważamy, że był to akt odwetu i prewencyjne posunięcie kierownictwa przed wniesieniem przez 15 pracowników, jak również STJV, sprawy dotyczącej niskich płac przeciwko Eugen Systems. (...) 6 pracowników zostało zwolnionych pod pretekstem wywierania negatywnego wpływu na nastrój ("dégradé l'ambiance") studia i użycia obraźliwego języka w rozmowie, która odbywała się na prywatnym kanale czatowym. Wszystkich sześciu zwolnionych brało udział w tegorocznym strajku – czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez związek.

Przypominamy, że Eugen Systems pracuje obecnie nad drugą częścią Steel Division. Produkcja ma zadebiutować na komputerach w 2019 roku.

  1. Eugen Systems – strona oficjalna
  2. Le Syndicat des Travailleurs et Travailleuses du Jeu Vidéo – strona oficjalna