Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 marca 2014, 08:12

Twórcy Rise of the Triad wykupili studio 3D Realms [Aktualizacja]

Studio Interceptor Entertainment (mające na koncie ubiegłoroczne Rise of the Triad i pracujące obecnie nad Duke Nukem: Mass Destruction) nabyło 3D Realms – twórców serii Duke Nukem. Informację taką podał na Twitterze szef pierwszego z wymienionych zespołów. W najbliższym czasie ma się pojawić oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Aktualizacja: Zgodnie z zapowiedziami, wkrótce po twitterowym ogłoszeniu Frederika Schreibera opublikowano oficjalne oświadczenie w niniejszej sprawie. Okazało się, że nabywcą studia 3D Realms jest nie tyle samo Interceptor Entertainment, co SDN Invest – duńska firma inwestycyjna, która stanowi częściowego właściciela zespołu deweloperskiego odpowiedzialnego za Rise of the Triad i jego głównego inwestora. Poinformowano również, że nastąpi zmiana na stołku szefa 3D Realms – nowym CEO zostanie Mike Nielsen. Niestety, w oświadczeniu zabrakło informacji o tym, jak ma wyglądać wspólna przyszłość obu deweloperów. Wygląda więc na to, że pozostaje nam tylko czekać na dalszy rozwój wypadków.

Niedawno informowaliśmy Was o pozwie, jaki wytoczyło studio Gearbox Software wobec 3D Realms za bezprawne udostępnienie marki Duke Nukem zespołowi Interceptor Entertainment, który miesiąc temu ujawnił prace nad grą RPG akcji Duke Nukem: Mass Destruction. Dziś sprawa nabiera rumieńców, jako że twórcy Rise of the Triad właśnie wykupili ojców Księcia. Informację taką podał za pośrednictwem swojego twitterowego konta Frederik Schreiber, szef studia Interceptor Entertainment – napisał on: „Tak, rzeczywiście nabyliśmy Apogee / 3D Realms. Jutro wydamy oficjalne oświadczenie”. Post ten pojawił się wczoraj, toteż szczegółów w omawianej sprawie powinniśmy doczekać się jeszcze dziś. Na tę chwilę wiadomo tylko – co wynika z kolejnego wpisu Schreibera – że nowy właściciel nie zamierza zamykać forów dyskusyjnych należących do 3D Realms.

Jakie intencje przyświecały Interceptor Games w nabywaniu zagrożonego sprawą sądową 3D Realms? Być może dowiemy się tego jeszcze dziś. - Twórcy Rise of the Triad wykupili studio 3D Realms [Aktualizacja] - wiadomość - 2014-03-04
Jakie intencje przyświecały Interceptor Games w nabywaniu zagrożonego sprawą sądową 3D Realms? Być może dowiemy się tego jeszcze dziś.

Warto również wspomnieć o małych zawirowaniach, jakie powstały niedługo po obwieszczeniu szefa Interceptor Entertainment w związku z użyciem przez niego nazwy Apogee. Istnieją bowiem dwie firmy sygnujące się w ten sposób i związane z 3D Realms. Jedna z nich to Apogee Software, LLC, która została wydzielona ze wspomnianego zespołu deweloperskiego w 2008 roku, by funkcjonowała jako niezależny wydawca; jednocześnie stała się ona właścicielem kilku tytułów, w tym Rise of the Triad. Dlatego kiedy serwis Polygon zwrócił się do Apogee z prośbą o ustosunkowanie się do wpisu Frederika Schreibera, otrzymał następującą odpowiedź: „Interceptor Entertainment nie nabyło Apogee Software, LLC ani żadnej z naszych marek, wliczając w to Rise of the Triad”. Schreiberowi chodziło bowiem w istocie o Apogee Software, Ltd, które powstało w 1987 roku, a w 1996 zostało zespolone z 3D Realms.

W tej chwili nie sposób przewidzieć, jak omówiona sytuacja wpłynie na zatarg między Gearbox Software a 3D Realms. Być może więcej światła rzuci owe oficjalne oświadczenie, które ma zostać wydane w najbliższym czasie.

Twórcy Rise of the Triad wykupili studio 3D Realms [Aktualizacja] - ilustracja #2Podana przez Apogee Software, LLC informacja o tym, jakoby studio Interceptor Entertainment wcale nie posiadało marki Rise of the Triad, może być zaskakująca, biorąc pod uwagę fakt, że wspomniany deweloper wypuścił w ubiegłym roku grę o takim właśnie tytule. Najwyraźniej doszło zatem do jednorazowego udzielenia licencji zespołowi Frederika Schreibera na posłużenie się rzeczoną nazwą.