Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 lutego 2013, 19:50

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Twórca Minecrafta finansuje produkcję Age of Wonders III

Tajemniczym inwestorem, który pomoże sfinansować produkcję gry Age Of Wonders III okazał się twórca Minecrafta, Markus Persson. Deweloper miał przekazać holenderskiemu studiu Triumph najprawdopodobniej około 100 tysięcy dolarów, pozwalających na wydanie gry w serwisach dystrybucji cyfrowej.

W ubiegłym roku roku przychody uzyskane dzięki Minecraftowi wynisoły 237 mln dolarów

Na początku tego miesiąca podaliśmy informację o oficjalnej zapowiedzi gry Age of Wonders III. Tytuł, który jest kontynuacją cyklu strategii fantasy, pozostającego przez lata w cieniu większych serii, takich jak Heroes of Might & Magic, przygotowuje niezależne holenderskie Triumph Studios. W przeciwieństwie do wielu innych twórców niszowych gier na PC, poszukujących funduszy za pomocą serwisu Kickstarter, autorzy nowego Age of Wonders obrali bardziej tradycyjną metodę pozyskiwania inwestorów. Wraz z pierwszymi konkretami na temat tytułu pochwalili się, że nawiązali już współpracę z tajemniczym partnerem. Miał on znacząco poszerzyć budżet gry, umożliwiając tym samym samodzielne wydanie produkcji przez dewelopera w serwisach dystrybucji cyfrowej, takich jak GOG.com czy Steam. Do tej pory spekulowano, że hojnym donatorem może być Epic Games, ale jak się właśnie okazało jest nim twórca Minecrafta, Markus „Notch” Persson.

Notch już od jakiegoś czasu wyrażał chęć finansowego wsparcia niezależnych twórców gier. Na taką działalność pozwalają mu ogromne zyski jakie przynosi Minecraft. O jego inwestorskich zapędach zrobiło się głośno gdy zaproponował studiu Double Fine pomoc przy produkcji drugiej części Psychonauts. Pomysł ten wówczas nie wypalił, ale w komentarzu do całej sprawy, który pojawił się nieco ponad tydzień temu w serwisie Reddit, stwierdził, że zainwestował ponad 100 tysięcy dolarów w inny projekt. Jak już teraz się domyślamy chodziło dzieło Triumph Studios.

Age of Wonders III napędza nowy trójwymiarowy silnik graficzny

Persson nigdy nie ukrywał, że jest wielkim fanem cyklu Age of Wonders. Zachęciło to więc holenderskich deweloperów, by się z nim skontaktować. Na spotkaniu zaprezentowali mu demo gry i opowiedzieli o swoich próbach znalezienia wydawcy i producenta. Na łamach serwisu Eurogamer, szef Triumph Studios, Lennart Sas, opowiada o tej rozmowie:

Bez wątpienia byliśmy wówczas zainteresowani tym, aby Notch pomógł nam sfinansować grę. Jego zgoda byłaby dla nas wtedy spełnieniem marzeń, bowiem jest on wielkim fanem serii i nie nalegałby, by przejąc kontrolę nad tytułem, tak jak wielu innych wydawców robi teraz gdy zwracają się do nich deweloperzy.

Ostatecznie marzenia stały się rzeczywistością, ale Sas zaznaczył, że trochę to trwało nim udało się domknąć wszystkie szczegóły umowy:

Nie dogadaliśmy się jednego wieczoru. Wszystko odbyło się zgodnie z regułami prowadzenia interesów w przypadku podobnych projektów. Największym zmartwieniem Perssona było to, że zaangażowanie się w proces produkcyjny zajęłoby mu zbyt dużo czasu. Pomógł więc fakt, że byliśmy już na zaawansowanym etapie prac.

Age of Wonders III ukaże się w tym roku na PC. Gra będzie dostępna w dystrybucji cyfrowej. Twórcy nie wykluczają dodatkowych umów dystrybucyjnych w niektórych krajach, które zaowocują także pudełkowymi wydaniami. Dodatkowo zapowiedziano także wersje tytułu przeznaczone na tablety i komputery Mac.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Age of Wonders III