Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 sierpnia 2014, 10:29

autor: Arantasar

Twitch kupiony przez Amazon za 970 milionów dolarów

Twitch został wykupiony przez Amazon, nie zaś przez Google, jak pierwotnie spekulowano. Informacja jest oficjalna i potwierdzili ją prezesi obu spółek. Transakcja zamknęła się w kwocie 970 milionów dolarów.

Twitch został wykupiony przez Amazon za 970 milionów dolarów - Twitch kupiony przez Amazon za 970 milionów dolarów - wiadomość - 2014-08-26
Twitch został wykupiony przez Amazon za 970 milionów dolarów

Kilka tygodni temu pojawiła się informacja jakoby Twitch.tv, serwis udostępniający strumieniowe wideo z gier oraz rozgrywek sportu elektronicznego, został wykupiony przez Google. Twitch wprowadził też niedawno system, który wyszukuje i wycisza utwory chronione prawem autorskim, co mocno upodobniło go do innego serwisu w rękach firmy Goolge – YouTube. Sugerowało to integrację obu usług i zdawało się potwierdzać doniesienia o zawarciu transakcji. Okazuje się jednak, że serwis Twitch został wykupiony przez Amazon, jednego z pionierów w sprzedaży elektronicznej. Informacja została potwierdzona przez dyrektorów generalnych obu firm. Kwota zakupu wyniosła 970 milionów dolarów, a cała transakcja ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie tego roku. Jak napisał na oficjalnym blogu Twitch.tv prezes spółki, Emmett Shear:

Amazon i Twitch są nastawione w pierwszej kolejności na klienta i wierzą w przyszłość rozrywki elektronicznej. Będąc częścią Amazonu będziemy mogli zrobić jeszcze więcej dla naszej społeczności. Będziemy w stanie tworzyć narzędzia i usługi szybciej, niż bylibyśmy w stanie robić to sami. Ta zmiana oznacza wielkie rzeczy dla naszej społeczności i pozwoli nam dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców na całym świecie (…) Wybraliśmy Amazon, ponieważ wierzą w naszą wspólnotę, podzielają nasze wartości i dalekosiężne wizje, a przy tym chcą nam pomóc w szybszym osiągnięciu naszych celów. W większości spraw wszystko zostaje po staremu: nasze biura, nasi pracownicy, nasza marka, i co najważniejsze, nasza niezależność. Jednak przy wsparciu ze strony Amazonu będziemy mieli środki, by dać wam jeszcze lepszego Twitcha.

Z kolei założyciel i prezes firmy Amazon, Jeff Bezos, skomentował całą transakcję następująco:

Nadawanie i oglądanie wideo z gier jest światowym fenomenem, a Twitch stworzył platformę, która łączy dziesiątki milionów ludzi, którzy oglądają miliardy minut rozgrywki w każdym miesiącu – od The International, mistrzostw w grze Dota 2, przez łamanie światowego rekordu w Mario, do konferencji poświęconych grom, jak E3. I, co zaskakujące, Twitch ma dopiero trzy lata (…). Podobnie jak Twitch, mamy obsesję na punkcie naszych klientów i lubimy myśleć nieszablonowo. Chcemy się od nich uczyć i pomóc im w szybszym wypracowaniu nowych usług dla społeczności graczy.

Nie wiadomo jeszcze, jakie zmiany dla graczy pociągnie za sobą wykupienie Twitcha przez Amazon. Możliwe, że nowy właściciel będzie docelowo dążył do rozwinięcia formuły Twitch, przekształcając go w serwis bardziej przypominający YouTube. Warto dodać, że Amazon ma już swoje urządzenie telewizyjne – Fire TV. Co więcej, planuje też wejście na rynek gier komputerowych z własnymi tytułami, wszystko za sprawą Amazon Game Studios.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

TWOIM ZDANIEM

Dobrze się stało, że Twitch został wykupiony przez Amazon?

Tak, lepszy Amazon niż Google.
64,9%
Nie podoba mi się to co dzieje się z Twitchem.
26,2%
Liczyłem jednak, że zostanie wykupiony przez Google.
8,9%
Zobacz inne ankiety