Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 lipca 2013, 18:29

autor: Adrian Werner

Trylogia cRPG Exile została udostępniona za darmo z okazji 20-lecia studia Spiderweb

Specjalizujące się w grach cRPG studio Spiderweb Software obchodzi swoje dwudziestolecie. Z tej okazji wypuszczono za darmo trzy pierwsze produkcje zespołu, czyli trylogię Exile.

Trylogia Exile zapoczątkowała karierę studia Spiderweb Software. - Trylogia cRPG Exile została udostępniona za darmo z okazji 20-lecia studia Spiderweb - wiadomość - 2013-07-07
Trylogia Exile zapoczątkowała karierę studia Spiderweb Software.

Spiderweb Software to jedno z najstarszych, wciąż istniejących, niezależnych studiów deweloperskich. Firma właśnie świętuje swoje dwudziestolecie. Z tej okazji trzy pierwsze gry zespołu, czyli pecetowa trylogia cRPG Exile, zostały udostępnione za darmo.

  1. Exile: Escape from the Pit – pobierz grę
  2. Exile II: Crystal Souls – pobierz grę
  3. Exile III: Ruined World – pobierz grę

Trylogia Exile osadzona jest w tytułowej podziemnej krainie. Zamieszkują ją głównie bandyci, złodzieje i oszuści, którzy w karze za swoje przestępstwa zostali skazani na dożywotnie wypędzenie z powierzchni. Do Exile trafiają również ludzie próbujący przeciwstawić się reżimowi rządzącego większością świata Imperium. Wszystkie gry z serii charakteryzuje duża swoboda w odgrywaniu ról. Dokonując regularnie istotnych decyzji możemy skierować kampanie na różne tory, doprowadzając ostatecznie do jednego z wielu zakończeń. Pod względem mechanizmów zabawy cykl pozostaje wierny tradycjom oldskulowych cRPG-ów, oferując turowy system walki oraz rozbudowany system rozwoju bohaterów.

Cała trylogia nawet w dniu premiery nie zachwycała jakością grafiki, a w obecnych czasach oprawa wizualna tych gier może wywołać przerażenie. Wynagradzają to jednak swoją zawartością – dopracowaną fabułą, rozbudowanymi mechanizmami zabawy oraz bogatym wyborem przygód. Osobom, które nie będą w stanie przymknąć oka na brzydką grafikę warto polecić wydany niedawno remake pierwszej części Exile zatytułowany Avernum: Escape from the Pit. Na koniec przypomnijmy, że w ciągu tych dwóch dekad studio wypuściło dwadzieścia gier. Jesienią tego roku na rynek trafi produkcja numer dwadzieścia jeden, czyli Avadon 2: The Corruption.