Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 grudnia 2022, 18:50

Rosja zakazuje gier z „propagandą LGBT”, prawo wchodzi w życie

W Rosji weszła w życie nowelizacja ustawy, która zakazuje rozpowszechniania „propagandy LGBT”. Także w grach wideo.

Źródło fot. Bethesda Software.
i

Rząd Rosji wciela w życie zamiary, o których pisaliśmy w listopadzie. Od dziś książki, filmy, gry etc. „propagujące LGBT” są zakazane w „narodowych mediach” na terenie Federacji Rosyjskiej. Modernizacja ustawy, której projekt złożono w poprzednim miesiącu, została podpisana w poniedziałek przez prezydenta Władimira Putina.

Oryginalna wersja weszła w życie w 2013 roku i – w największym skrócie – zabraniała udostępniania dzieciom materiałów promujących „relacje seksualne sprzeczne z tradycją”. Teraz rozszerzono to prawo, by „chroniło” także dorosłych. Innymi słowy, treści przedstawiające ideologię LGBT (oraz pedofilię) w pozytywnym świetle nie mogą być rozpowszechniane na terenie Rosji.

Rosja zakazuje gier z „propagandą LGBT”, prawo wchodzi w życie - ilustracja #1
Baldur’s Gate 3 również może mieć problemy w Rosji. Źródło: Larian Studios.

Za złamanie przepisów grozi grzywna w wysokości do 200-400 tysięcy rubli (około 14,2-28,5 tysiąca złotych) w zależności od przewinienia indywidualnych osób. W przypadku organizacji grzywna może wynieść nawet do 5 milionów rubli (czyli ponad 357 tys. zł).

Odrzucono za to propozycję, by wielokrotne pogwałcenie tego prawa było traktowane jako sprawa karna (a więc mogąca skończyć się pobytem w więzieniu). To samo dotyczy pomysłu, by zakazem objęto też gry obrazujące „przemoc i okrucieństwo”.

Dla przypomnienia: zmiana ta oznacza, że na terenie Rosji najpewniej nie można sprzedawać już takich gier i serii jak The Last of Us: Part II, Borderlands, Dragon Age, Divinity: Grzech pierworodny oraz Fallout. Na razie trudno sporządzić pełną listę, jako że przedstawiciele rosyjskich władz wysyłają sprzeczne sygnały w kwestii tego, co dokładnie jest uznawane za „promowanie” zachowań związanych z LGBT (via PC Gamer).

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej