Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 sierpnia 2014, 16:25

autor: Ender

The Sims 4 – ponad 70 podstawowych elementów rozgrywki z serii nieobecnych w grze

Fani serii The Sims podsumowali wszystkie dotychczasowe informacje na temat czwartej odsłony cyklu, wyliczając opcje oraz elementy rozgrywki, które są w niej nieobecne, a były dostępne w trzech poprzednich częściach serii.

Premiera gry będzie miała miejsce we wrzesniu - The Sims 4 – ponad 70 podstawowych elementów rozgrywki z serii nieobecnych w grze - wiadomość - 2014-08-17
Premiera gry będzie miała miejsce we wrzesniu

Od jakiegoś czasu, The Sims 4 wzbudza kontrowersje wśród fanów serii. Zaczęły się one gdy dowiedzieliśmy się, że tytuł nie będzie posiadał kilku istotnych funkcjonalności, które do tej pory pojawiały się w każdej odsłonie cyklu. Im bliżej premiery gry tym więcej otrzymujemy informacji na temat nieobecnych w niej opcji, których brak twórcy starają się marginalizować w swoich wypowiedziach. Na przekór ich staraniom, fani postanowili podsumować wszystkie wycięte ich zdaniem funkcjonalności i wymienić je w dedykowanym wątku na oficjalnym forum produkcji. Według nich, The Sims 4 nie będzie posiadać aż 78 podstawowych elementów rozgrywki, które obecne były w The Sims, The Sims 2 i The Sims 3.

Pierwsza poważna grupa wprowadzonych przez deweloperów zmian związana jest ze światem gry oraz opcjami budowy domów. Ponieważ silnik tytułu działa jedynie w trybie 32-bitowym, gra wykorzystuje maksymalnie 4GB pamięci RAM. Mocno pokupuje to wydajność tytułu, co najprawdopodobniej sprawiło, że twórcy musieli iść na pewne skróty. Świat The Sims 4 jest więc mniejszy i nie możemy swobodnie przemieszczać się w nim pomiędzy domami oraz innymi miejscami w sąsiedztwie bez ekranów ładowania. Wszystkie mapy są kompletnie płaskie, a gracze nie mogą wpływać na ich ukształtowanie terenu. Rozmiar plansz został ograniczony do wymiarów 50x50 pól (poprzednio 64x64 pola). Domy nie mają piwnic, a ich wysokość wyniesie maksymalnie trzy kondygnacje (wraz z parterem). Na mapie nie postawimy też więcej niż jednej struktury. Nie zbudujemy więc osobnego garażu, szopy, a także basenu. W świecie The Sims 4 nie uświadczymy też w żadnej formie aut, nawet jako elementu czysto ozdobnego. W domowym wyposażeniu nie znajdzie się, między innymi, jacuzzi, krzesła barowe, stół bilardowy czy zmywarka do naczyń.

Mimo z pozoru okazałych rozmiarów mapy, w sąsiedztwie większość domów stanowić będzie jedynie dekorację, a gracze otrzymają do swojej dyspozycji tylko kilka działek budowlanych (w sumie będzie ich ok. 25) - The Sims 4 – ponad 70 podstawowych elementów rozgrywki z serii nieobecnych w grze - wiadomość - 2014-08-17
Mimo z pozoru okazałych rozmiarów mapy, w sąsiedztwie większość domów stanowić będzie jedynie dekorację, a gracze otrzymają do swojej dyspozycji tylko kilka działek budowlanych (w sumie będzie ich ok. 25)

Druga grupa nieobecnych opcji związana jest bezpośrednio rozgrywką. Wiemy już, że w grze zabraknie małych dzieci, ale także inne fazy życia sima uległy uproszczeniom np. nastolatkowie jak i seniorzy są tego samego wzrostu co dorośli. Mieszkańcy sąsiedztwa co prawda z czasem starzeją się, ale nie podejmują żadnych życiowych decyzji (małżeństwo, nowa praca, dzieci, przeprowadzka) bez interwencji gracza. W trakcie zabawy zabraknie też drzew genealogicznych naszej rodziny. Simowie pozbawieni zostaną opcji wyboru ulubionych kolorów, jedzenia czy znaku zodiaku, nie będą mogli farbować włosów na kilka kolorów jednocześnie, ani kupować nowych ubrań. Nie złapią też żadnych chorób, ani nie będą mieli losowych wypadków. Zabraknie też wielu najpopularniejszych karier (policjant, medyk, biznesmen).

To tylko niektóre z nieobecnych opcji, listę pozostałych możemy znaleźć na forum. Według autorów wątku, nie ma szans, by któraś z nich trafiła jeszcze do finalnej wersji gry. Deweloperzy wielokrotnie odnosili się już do niepokoju wywołanego wprowadzonymi zmianami. Według Grahama Nardone'a, producenta The Sims 4, obawy fanów są zrozumiałe, ale jego zespół przygotował w zamian np. zupełnie nowy system emocji, rewolucjonizujący i rozbudowujący rozgrywkę. Według niego, zwykłe spojrzenie na listę funkcjonalności nie powie graczom czy będą dobrze bawili się z tytułem. Mimo wszystko, w obecnej sytuacji niezdecydowani powinni raczej poczekać na pierwsze recenzje lub opinie fanów zanim postanowią kupić grę.

Czwarta część bijącej rekordy popularności serii została zapowiedziana w zeszłym roku. Twórcy nie wprowadzili rewolucyjnych zmian, tak więc rozgrywka nadal opiera się na tych samych fundamentach, co poprzednie odsłony. Producenci szczycą się natomiast stworzeniem nowych, mądrzejszych Simów, rozbudowaniem roli emocji oraz wydajniejszym narzędziem do kreowania bohaterów oraz budynków. The Sims 4 trafi na polskie półki sklepowe 4 września tego roku. Warto przypomnieć, że Electronic Arts podało już oficjalne wymagania sprzętowe gry.

  1. Lista brakujących opcji w The Sims 4 na forum gry
  2. Oficjalna strona internetowa serii The Sims
  3. Zapowiedź The Sims 4 – jakie atrakcje czekają nas w kolejnej odsłonie hitu?