Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 18 kwietnia 2018, 11:29

autor: Adrian Werner

The Peripheral – twórcy Westworld pracują nad cyberpunkowym serialem

Jonathan Nolan i Lisa Joy, czyli telewizyjny duet mający na koncie takie produkcje jak Person of Interest czy Westworld, pracuje nad serialową adaptacją cyberpunkowej powieści autorstwa Williama Gibsona. Produkcja ma trafić na streamingowy serwis Amazon Prime Video.

Powieść zadebiutowała w 2014 roku, a w Polsce ukazała się dwa lata temu nakładem wydawnictwa MAG. - The Peripheral – twórcy Westworld pracują nad cyberpunkowym serialem - wiadomość - 2018-04-18
Powieść zadebiutowała w 2014 roku, a w Polsce ukazała się dwa lata temu nakładem wydawnictwa MAG.

Znany z takich projektów jak Person of Interest czy Westworld małżeński duet Jonathan Nolan i Lisa Joy pracuje nad nowym serialem. Twórcy zajmą się adaptacją powieści Peryferal (ang. The Peripheral) autorstwa ojca cyberpunka Williama Gibsona. Produkcja powstaje z myślą o streamingowym serwisie Amazon Prime Video. O tytuł konkurowało kilka dużych podmiotów, ale ostatecznie to firma Jeffa Bezosa zaoferowała najlepsze warunki.

Na mocy umowy Nolan, Joy oraz scenarzysta Scott B. Smith (m.in. Prosty plan i Ruiny) opracują fabułę telewizyjnej adaptacji. Następnie, jeśli propozycja zostanie zaakceptowana, produkcja od razu zostanie przekazana do realizacji jako cały sezon, pomijając etap odcinka pilotażowego. W przypadku gdy Amazon nie zdecyduje się sfinansować serialu, producenci otrzymają sowitą rekompensatę.

Drugi sezon Westworld ruszy w najbliższą niedzielę. - The Peripheral – twórcy Westworld pracują nad cyberpunkowym serialem - wiadomość - 2018-04-18
Drugi sezon Westworld ruszy w najbliższą niedzielę.

Powieść The Peripheral ukazała się w 2014 roku i dwa lata później doczekała się polskiego wydania pod tytułem Peryferal. Akcja książki toczy się w nieodległej przyszłości i opowiada o kobiecie imieniem Flynn, której brat Burton żyje z zasiłku dla wojskowych weteranów, po tym jak doznał neurologicznych urazów z powodu wadliwych implantów bojowych. Pewnej nocy prosi on siostrę o zastąpienie go w testowaniu nowej gry, która szybko okazuje się być czymś więcej niż jedynie wirtualną rozrywką.

Warto przypomnieć, że ostatnimi czasy Amazon mocno inwestuje w produkcje science fiction i fantasy. Poza The Peripheral trwają również prace m.in. nad serialowymi adaptacjami Władcy Pierścieni, opowiadań o Conanie Barbarzyńcy, cyklu Pierścień (ang. Ringworld), trylogii postapokaliptycznych powieści Przegląd Końca Świata (ang. The Feed), cyberpunkowej książki Zamieć (ang. Snow Crash) oraz komiksów Chłopaki (ang. Boys) i Lazarus.

Szef Amazona, Jeff Bezos, we wrześniu zeszłego roku nakazał swoim pracownikom odpowiedzialnym za produkcje seriali znalezienie projektu, który ma potencjał stać się następnym fenomenem pokroju Gry o tron. W rezultacie firma w ostatnich miesiącach ograniczyła produkcję bardziej niszowych serii i zaczęła więcej inwestować w droższe przedsięwzięcia bazujące na popularnych fantastycznych markach.

  1. Oficjalna strona Amazon Prime Video