Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 marca 2020, 11:50

The Long Dark usunięte z GeForce Now na prośbę twórców

The Long Dark został usunięty z usługi strumieniowania gier GeForce Now. Sprawę skomentował jeden z twórców gry, założyciel Hinterland Studio – Raphael van Lierop. Informuje on, że właściciel platformy – firma Nvidia – nigdy nie poprosił o zgodę na udostępnianie ich treści.

W skrócie

  • Gra The Long Dark od Hinterland Studio znikła z usługi GeForce Now.
  • Dyrektor studia Raphael van Lierop jako powód zniknięcia podaje brak prośby o zgodę na udostępnianie ich treści.
  • Hinterland Studio jest kolejnym deweloperem, który usunął swoją grę z usługi. Wcześniej zrobiły to takie firmy jak Bethesda czy Activision Blizzard.

Nie da się ukryć, że usługa strumieniowania gier GeForce Now zawojowała rynek – niedawno pisaliśmy, że skorzystało z niej już ponad milion graczy. Jednak nie znaczy to, że firma Nvidia może spać spokojnie, gdyż kolejni deweloperzy wycofują swoje gry z platformy. Najnowszym tego przykładem jest gra survivalowa The Long Dark. W tej sprawie głos zabrał Raphael van Lierop, czyli założyciel Hinterland Studio – dewelopera gry. Twierdzi on, że wycofanie tytułu z GeForce Now jest podyktowane tym, że firma Nvidia nigdy nie poprosiła o zgodę na udostępnienie ich produkcji. W swoim tweecie przeprasza wszystkich zawiedzionych takim stanem rzeczy, jednak podkreśla, że twórca powinien mieć prawo decydowania o tym, gdzie jego gra jest udostępniana. Dodaje również – nieco sarkastycznie – że Nvidia w ramach przeprosin zaoferowała studiu darmową kartę graficzną i może podobnie zachowa się względem rozczarowanych graczy.

Gracze, którzy liczyli, że pograją w The Long Dark na GeForce Now, czują się pewnie zawiedzeni. - The Long Dark usunięte z GeForce Now na prośbę twórców - wiadomość - 2020-03-02
Gracze, którzy liczyli, że pograją w The Long Dark na GeForce Now, czują się pewnie zawiedzeni.

Nie jest to pierwsza taka sytuacja. W lutym z GeForce Now gry usunęli tacy giganci jak Bethesda oraz Activision Blizzard. Nie są to jednak jedyni duzi wydawcy, których gier nie znajdziemy w ofercie platformy. Przykładowo firmy Rockstar Games oraz Capcom wycofały swoje tytuły jeszcze w trakcie trwania beta-testów, przed oficjalną premierą platformy (4 luty). Oczywiście GeForce Now ma wciąż dużo do zaoferowania – w przyszłości dzięki usłudze zagramy choćby w Cyberpunk 2077. Można jednak zauważyć niebezpieczną tendencję – a czym byłaby platforma do strumieniowania gier bez gier?

Przypominamy, że GeForce Now jest usługą streamingową, która udostępnia graczom możliwość grania w już posiadane produkcje – nie zmuszając nas do zakupu kolejnej kopii gry ekskluzywnie poprzez usługę. Jak możemy wyczytać na oficjalnej stronie „usługa GeForce NOW łączy się z cyfrowymi sklepami z grami PC, dzięki czemu możesz przesyłać strumieniowo własną kolekcję gier”. Obecnie Nvidia oferuje dwa rodzaje subskrypcji – darmową oraz płatną. Darmowa oczywiście wiąże się z ograniczeniami – kolejkami oraz długością sesji, która nie przekracza 1 godziny. Subskrypcja płatna niweluje niedogodności, oferując priorytetowy dostęp, posiedzenia trwające do 6 godzin oraz wsparcie dla ray tracingu.