Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 maja 2022, 13:22

The Long Dark - tryb survival po raz pierwszy otrzyma płatne DLC

The Long Dark ma trafić do „drugiego wczesnego dostępu” – tak twórcy nazywają przyszłą przepustkę sezonową, dzięki której tryb przetrwania otrzyma szereg płatnych dodatków.

W SKRÓCIE:
  1. The Long Dark po raz pierwszy od początku istnienia otrzyma płatne DLC do trybu przetrwania. Na takie rozwiązanie od pewnego czasu nalegali sami gracze.
  2. Kampania ma przyjąć formę swoistej przepustki sezonowej, uzupełnianej przez ok. 15-18 miesięcy i obejmującej m.in. nowe regiony czy mechaniki.
  3. Po debiucie piątego odcinka trybu fabularnego Raphael van Lierop (założyciel studia Hinterland) przekaże dowodzenie nad grą dotychczasowej głównej projektantce – Katie Sorrell. Sam natomiast zajmie się nowymi projektami.

The Long Dark – survivalową produkcję studia Hinterland – czeka zmiana strategii dotyczącej nowych treści trafiających do gry. Twórcy tytułu od początku jego istnienia udostępniali za darmo wszystkie aktualizacje oraz rozszerzenia. Robili to nieprzerwanie od 2014 roku, kiedy tytuł zadebiutował we wczesnym dostępie.

Jednak po latach deweloperzy zdecydowali, że zaczną wprowadzać płatne DLC do trybu survival, które początkowo wykupić będzie można w formie imitującej przepustkę sezonową. Zdaniem Raphaela van Lieropa – założyciela studia oraz reżysera kreatywnego gry – zagorzali fani The Long Dark sami na to nalegali. Twórcy poinformowali o swojej decyzji na oficjalnym blogu produkcji. Pod wpisem nie brakuje komentarzy chwalących tę koncepcję.

The Long Dark po 8 latach otrzyma pierwszą przepustkę sezonową

W zeszłym roku deweloperzy przeprowadzili wśród społeczności skupionej wokół gry ankietę dotyczącą jej dalszych losów. Prawie 80% użytkowników poparło pomysł tworzenia płatnych dodatków do modułu skupionego na walce o przetrwanie. Nie było to jednak równoznaczne z możliwością urzeczywistnienia takiego rozwiązania. Problemem dla studia okazało się rozdzielenie trybu fabularnego od survivalu, dzięki czemu oba aspekty gry mogłyby być rozwijane oddzielnie.

  • Prace nad ich odseparowaniem trwały od momentu udostępnienia czwartego epizodu historii Williama Mackenziego oraz Astrid Greenwood i wreszcie dobiegły końca. Od teraz oba tryby będą otrzymywać oddzielne aktualizacje, co usprawni i przyspieszy cały proces. Pozwoli to również na opracowanie rozszerzeń wyłącznie z myślą o sandboksowym trybie.
  • Model udostępniania DLC nie został jeszcze sprecyzowany, ale zdaniem Raphaela van Lieropa będzie przypominał ten znany z przepustek sezonowych. Twórcy planują kampanię, która potrwa od 15 do 18 miesięcy i będzie obejmować regularne aktualizacje. Studio określa ją „drugim wczesnym dostępem”, nie ze względu na udostępnianie nie w pełni ukończonych treści, ale przez dużo częstsze ich dodawanie.
  • Po tym okresie gotowe rozszerzenia będzie można kupić również oddzielnie w specjalnie przygotowanych zestawach.
  • W ramach DLC w grze pojawią się m.in. nowe regiony, wyzwania czy mechaniki. Część aktualizacji trybu przetrwania pozostanie bezpłatna, choć będą one oferować mniejsze zmiany niż te, które dotychczas wprowadzali deweloperzy. Skupią się głównie na usprawnieniach technicznych.

„Obiecuję, że nie jest to początek końca, ale koniec początku”

Zgodnie z wpisem na blogu, studio Hinterland przygotowuje się również do poważniejszych zmian. Wraz z piątym epizodem fabuła The Long Dark znajdzie się w kulminacyjnym punkcie, a Raphael van Lierop odda stery nad projektem w ręce Katie Sorrell. Do tej pory zajmowała ona pozycję głównej projektantki każdego odcinka fabularnego oraz pracowała nad wszystkimi regionami od momentu udostępnienia Pleasant Valley w 2015 roku.

Raphael van Lierop zapowiedział, że wciąż będzie czuwał nad przyszłością The Long Dark. Przyznał też, że nadszedł czas na zapowiadane od dawna przekształcenie studia Hinterland w zespół skupiony na wielu projektach. Dlatego wkrótce rozpocznie „spokojny i, miejmy nadzieję, owocny proces twórczy”, próbując wpaść na pomysł, który przebije jego ostatnie „dziecko”.

  1. Oficjalna strona internetowa studia Hinterland