Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 sierpnia 2022, 21:25

Remake The Last of Us zbiera wysokie oceny, ale niższe niż wersja PS4

Pojawiły się recenzje The Last of Us: Part I. Wynika z nich, że Naughty Dog sprostało zadaniu i godnie odświeżyło tytuł. Nie obyło się jednak bez pewnych problemów.

Za dwa dni do sprzedaży trafi The Last of Us: Part I, czyli remake kultowej gry z 2013 roku. Z tej okazji w Internecie pojawiły się pierwsze recenzje produkcji. Wynika z nich, że Sony w większości sprostało oczekiwaniom i przygotowało naprawdę dobry produkt.

The Last of Us: Part I – wybrane recenzje

The Last of Us: Part I wersji na PS5 spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony krytyków. Średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi 89%. Poniżej prezentujemy wybrane recenzje:

 1. GRYOnline.pl – 9/10
 2. Gamersky – 100/100
 3. VG247 – 100/100
 4. God is a Geek – 100/100
 5. DualShockers – 90/100
 6. IGN – 90/100
 7. Wccftech – 90/100
 8. The Independent – 80/100
 9. Hardcore Gamer – 80/100
 10. Attack of the Fanboy – 60/100

Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że The Last of Us Remastered na PS4 spotkało się z lepszym odbiorem. W tym przypadku średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi 95%.

Jeszcze piękniejsza oprawa graficzna i gameplay bez zmian

Studio Naughty Dog zdecydowało się pozostawić cały schemat rozgrywki całkowicie bez zmian. Pod względem gameplayu nie znajdziecie tutaj znaczących nowości. Gruntownie jednak przerobiono oprawę graficzną – znacznie zmieniono modele postaci, a dodatkowo każda lokacja doczekała się przeróbek – w związku z czym całość ma zdecydowanie więcej szczegółów niż remaster na PS4.

Liczba ustawień robi wrażenie

Dużą zaletą The Last of Us: Part I jest liczba ustawień, jakie przygotowali twórcy. Dzięki temu każdy jest w stanie dopasować grę do własnych potrzeb. W tytule można zmienić takie szczegóły jak poszczególne aspekty poziomu trudności oraz różne tryby wyświetlania obrazu.

Naughty Dog zadbało zwłaszcza o graczy z niepełnosprawnościami i wprowadziło wiele opcji dla osób, które nie są w stanie grać w standardowy sposób. Części z nich próżno szukać w innych tytułach. Przykładowo kontroler DualSense jest w stanie wysyłać dotykowe informacje zwrotne podczas dialogów, tak by osoby niedosłyszące mogły przy pomocy czucia poznawać emocje bohaterów.

Sztuczna inteligencja niby lepsza (ale nie do końca)

The Last of Us: Part I oferuje nie tylko poprawki graficzne i nowe ustawienia, ale również modyfikacje sztucznej inteligencji. Przykładowo wrogowie próbują częściej atakować od flanki. Dzięki temu przeciwnicy zachowują się naturalniej, a walka jest bardziej różnorodna.

Jednocześnie pojawiają się jednak głosy, że SI towarzyszy nadal sprawia problemy. Kompani wciąż potrafią podążać złą ścieżką i w efekcie niepotrzebnie przyciągać uwagę przeciwników podczas skradania.

Czy warto?

Recenzenci zwracają uwagę, że poza upiększoną grafiką, ułatwieniami dostępności i poprawkami SI nie znajdziemy tutaj nic, czego nie oferuje The Last of Us Remastered na PS4. Dodatkowym problemem jest wyjątkowo wysoka cena.

 1. Mieliśmy dostać The Last of Us: Part I, a otrzymamy The Last of Us: Part $

Agnieszka Adamus

Agnieszka Adamus

Na papierze fizyk medyczny. W rzeczywistości jednak humanista, który od dzieciństwa uwielbia gry. Z tą pasją postanowiła spróbować swoich sił w pisaniu dla szerszej publiki. Z Gry-Online.pl związana od 2017 roku. Zaczynała od poradników, a teraz tworzy głównie dla newsroomu, encyklopedii i promocji. Samozwańczy specjalista od darmówek. Uwielbia strategie, symulatory, RPG-i i horrory. Ma też słabość do tytułów sieciowych. Spędziła nieprzyzwoicie dużo godzin w Dead by Daylight i Rainbow Six: Siege. Oprócz tego lubi też oglądać filmy grozy (im gorsze, tym lepiej) i słuchać muzyki. Największą pasją darzy jednak pociągi.

więcej