Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 lutego 2023, 10:29

autor: Adrian Werner

Zanosi się na jedno z większych oszustw gamingowych ostatnich lat? Internet analizuje The Day Before [Aktualizacja #2]

Twórcy The Day Before znowu zostali przyłapani na kopiowaniu cudzych produkcji. W najnowszym zwiastunie gry pełno jest scen niemal skopiowanych żywcem ze znanych gier.

Źródło fot. Fntastic
i

Aktualizacja #2

Studio Fntastic udostępniło nowe oświadczenie. Informuje w nim, że z przyczyn prawnych z serwisu YouTube zniknęły materiały dewelopera na temat gry The Day Before, w tym niedawny gameplay. Jednocześnie firma zdradziła, że „właścicielem” praw do nazwy, rzucającym jej „kłody pod nogi”, jest twórca kalendarzowej aplikacji mobilnej – najpewniej TheDayBefore – która nie ma nic wspólnego z grami.

Co ciekawe, miał on ostatnio poprosić deweloperów o kontakt, aby omówić „jakieś sprawy”. Być może nieco więcej szczegółów zostanie ujawnionych 16 lutego – na ten dzień zaplanowana jest publikacja nowego materiału Fntastic, w którym twórcy The Day Before przybliżą proces powstawania gry.

Aktualizacja #1 (8.02.2023)

Odpowiedzialne za The Day Before studio Fntastic odniosło się do zarzutów o kopiowanie innych produkcji. W oświadczeniu deweloperzy stwierdzili, że oskarżenia są nieprawdziwe i zadeklarowali, że po premierze swojej produkcji spróbują opracować program pomagający innym deweloperom w walce z dezinformacją. Ponadto poinformowali, że jeśli gracze wyrażą taką wolę, to opublikują filmik, pokazujący, jak przebiegały prace nad The Day Before od 2019 roku.

Ciężko, aby oświadczenie studia Fntastic miało uspokoić panujące nastroje. Zespół w żaden sposób nie odniósł się do konkretnych zarzutów, co nie dziwi, gdyż autorzy raczej nie mogą ich odeprzeć. Kopiowanie innych gier jest w przypadku materiałów z The Day Before po prostu zbyt bezczelne i oczywiste, aby dało się to w jakiś sposób wytłumaczyć. Fakt, że deweloperzy nie potrafią się do tego przyznać i przeprosić raczej nie pomoże ich reputacji.

Reakcje na Twitterze są zdecydowanie negatywne. Twórcom zarzuca się brak przejrzystości i manipulowanie faktami. W komentarzach deweloperzy przyznali się również, że w pracach nad The Day Before wykorzystali elementy zakupione w sklepach z assetami, ale mają one stanowić niewielką część całości.

Zanosi się na jedno z większych oszustw gamingowych ostatnich lat? Internet analizuje The Day Before [Aktualizacja #2] - ilustracja #1
Źródło fot. Twitter.

Poprzednia wiadomość (6.02.2023)

Survivalowa sieciowa strzelanka The Day Before wywołuje coraz większe kontrowersje. Gra od momentu zapowiedzi oskarżana była o kopiowanie innych produkcji. Twórcy nie wyciągnęli z tego żadnych wniosków, gdyż udostępniony kilka dni temu materiał wideo znów wypełniony jest gęsto scenami zaczerpniętymi wprost z innych popularnych produkcji.

W filmiku można znaleźć sekwencje skopiowane z takich produkcji, jak Call of Duty: Black Ops – Cold War czy The Last of Us: Part I. Nie może być tu mowy jedynie o czerpaniu luźnych inspiracji. Porównanie przygotowane przez użytkownika Twittera o ksywce Chroma pokazuje, jak bezczelni byli autorzy The Day Before w kopiowaniu fragmentów cudzych produkcji.

Nie pierwszy taki przypadek

To nie pierwszy raz, gdy autorzy zostali na tym przyłapani. Wczesne materiały z gry wyglądały podejrzenie podobnie do Snowrunnera oraz do The Division 2.

The Day Before w ogóle jawi się jako bardzo podejrzany projekt. Z jakiegoś dziwnego powodu ta średnio prezentująca się gra przez pewien czas była najbardziej śledzoną produkcją przez użytkowników Steama. Potem okazało się, że odpowiedzialne za produkcję studio Fntastic nie płaci niektórym pracownikom i w wielu aspektach polega na wolontariuszach.

W ostatnich tygodniach o grze znowu było głośno w mocno negatywnym kontekście. Autorzy nie dotrzymali obietnicy wypuszczenia nowego gameplaya, a premiera została mocno opóźniona. Reakcja graczy była bardzo zła i wielu z nich zaczęło głośno zastanawiać się, czy The Day Before w ogóle istnieje. Nawet moderator oficjalnego Discordu stwierdził, że nie jest pewien, czy projekt nie jest oszustwem.

Ostatecznie deweloperzy zmienili zdanie i udostępnili obszerny gameplay, ale widoczna na nim rozgrywka była mocno rozczarowująca. Całość wygląda na projekt na wczesnym etapie produkcji, z ładnym, ale pustym światem.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy przypadek afery tego typu. Wystarczy przytoczyć niesławną przygodówkę Limbo of the Lost, będącą jednym wielkim plagiatem, czy WarZ / Infestation: Survivor Stories, których autorów przyłapano na kopiowaniu cudzej twórczości.

  1. The Day Before – oficjalna strona

Premiera The Day Before ma nastąpić 10 listopada tego roku. Gra wpierw trafi na PC, a w późniejszym terminie także na PlayStation 5, Xbox Series X oraz Xbox Series S.

Fntastic to rosyjskie studio. Firma została oryginalnie założona w Jakucji. Potem deweloperzy przenieśli się do Singapuru. W pracach pomagają im ludzie z różnych rejonów świata (np. Holandii i Tajlandii). Wydająca The Day Before spółka MyTona również pochodzi z Rosji. Jej siedziba znajduje się aktualnie w Nowej Zelandii, a dodatkowo posiada ona biura w Singapurze, Kazachstanie, Armenii, Gruzji i Serbii. Założona w 2012 roku firma zajmuje się tworzeniem oraz wydawaniem gier.