Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 stycznia 2023, 10:25

autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

The Day Before z dużym opóźnieniem, gra zniknęła ze Steama [Aktualizacja]

O The Day Before mówi się ostatnio dużo. Grę usunięto ze Steama, gracze nie dostali obiecanego gameplayu, a premiera została przesunięta. Twórcy jako przyczynę podają spór o prawa do tytułu gry.

Źródło fot. Fntastic
i

Aktualizacja

Ciekawymi wątpliwościami podzielił się główny moderator discordowego serwera gry The Day Before – WHOLF. Jeszcze w połowie stycznia zapowiadał on rychłą publikację gameplaya, a teraz zastanawia się, czy gra faktycznie istnieje. Potwierdził również, że zespół moderatorów nie widział dotąd żadnego filmu z rozgrywki. Poza tym oni również mają wykonywać swoją pracę głównie w charakterze wolontariatu i do tego pod ustaleniami umowy NDA (o zachowaniu poufności – dziękujemy czytelnikom za podrzucenie informacji).

Oryginalna wiadomość

Premiera The Day Before została opóźniona. Gra, która miała zadebiutować na komputerach 1 marca, trafi do sprzedaży najwcześniej 10 listopada 2023 roku. Produkcja zniknęła także ze Steama.

Twórcy ze studia Fntastic skomentowali to wszystko w komunikacie opublikowanym na Twitterze, podając też powody stojące za tymi decyzjami. Ze względu na długość oświadczenia, podzieliliśmy je na dwie części.

The Day Before znika ze Steama

Wczoraj The Day Before zostało usunięte ze Steama. Jeden z twórców próbował wytłumaczyć sprawę, podejrzewając błąd systemu, spowodowany konserwacją sklepu Steam przez Valve. Większość graczy miała co do tego – jak się okazuje słuszne – podejrzenia. Z tego powodu twórcy poświęcili sprawie więcej uwagi.

Drodzy fani. Tuż przed premierą Steam zablokował stronę gry na prośbę osoby prywatnej z powodu nazwy The Day Before. Jak wiecie, nasza gra została ogłoszona w styczniu 2021 roku. W momencie zapowiedzi znak handlowy gry The Day Before był dostępny. Po ogłoszeniu wspomniana osoba wypełniła przed nami wniosek o rejestrację znaku towarowego The Day Before w Stanach Zjednoczonych.

The Day Before zostało zapowiedziane dwa lata temu. Wiedząc o tym oraz znając treść komunikatu, na myśl nasuwa się pytanie: dlaczego twórcy nie zarejestrowali znaku towarowego przed ujawnieniem gry? Niestety nikt nie odniósł się do tego tematu.

The Day Before przesunięte na listopad 2023 roku

Oryginalnie gra miała zadebiutować 21 czerwca 2022 r., lecz twórcy na miesiąc przed planowaną premierą przesunęli ją na 1 marca tego roku. Dziś mamy analogiczną sytuację, ponieważ tytuł otrzymał nową planowaną datę debiutu, wyznaczoną na 10 listopada 2023 roku.

Nie byliśmy świadomi istnienia roszczeń. Dowiedzieliśmy się o nich dopiero 19 stycznia 2023 roku, kiedy otrzymaliśmy skargę i prośbę o kontakt. Zapoznajemy się z okolicznościami zdarzenia i na pewno wszystko wyjaśnimy.

Wcześniej planowaliśmy opublikować długi film z rozgrywką jeszcze w tym miesiącu, ale najpierw musimy rozwiązać ten problem. Opublikujemy film, gdy tylko będzie to możliwe.

W rezultacie podjęliśmy trudną decyzję o przesunięciu premiery gry na 10 listopada 2023 r. Rozumiemy, że może to rozczarować wielu naszych fanów, jednak chcemy mieć pewność, że wydamy najlepszą możliwą grę. Skupiamy się na tym w 100%. Dziękujemy i liczymy na wsparcie.

Decyzja jest rozczarowująca, zwłaszcza że kilka dni temu jeden z twórców obiecywał pokazanie długiego fragmentu rozgrywki jeszcze w styczniu. Obecnie studio konsultuje sprawę z prawnikami. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na dalszy obrót sprawy.

The Day Before miało zadebiutować na PC 1 marca tego roku. Nowym terminem premiery jest 10 listopada 2023 roku (wersja na PlayStation 5 i Xbox Series S/X jest planowana na 2024 r.). Przed usunięciem ze Steama The Day Before było jedną z najbardziej oczekiwanych gier na platformie firmy Valve.

Fntastic to rosyjskie studio. Firma została oryginalnie założona w Jakucji. Deweloperzy przenieśli się do Singapuru. W pracach pomagają im ludzie z różnych rejonów świata (np. Holandii i Tajlandii). Mytona to również firma pochodząca z Rosji. Jej siedziba znajduje się aktualnie w Nowej Zelandii, a dodatkowo posiada ona biura w Singapurze, Kazachstanie, Armenii, Gruzji i Serbii. Założona w 2012 roku firma zajmuje się tworzeniem oraz wydawaniem gier.