Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 maja 2016, 11:00

autor: Łukasz "Łukasz Malik" Malik

Techland pracuje nad dwiema grami, których budżet wyniesie 300 mln zł. Nadchodzi Dying Light 2?

Przy okazji rozpoczynającej się w Krakowie konferencji Digital Dragons, prezes i założyciel studia Techland zapowiedział, że firma tworzy dwie wysokobudżeowe gry. Kontynuacja Dying Light jest dość prawdopodobna.

Aktualizacja #1: Na konferencji Digital Dragons rozmawialiśmy z prezesem firmy Techland, panem Pawłem Marchewką, i dowiedzieliśmy się, że drugą wspomnianą w poniższej wiadomości grą nie będzie Hellraid, lecz tytuł z otwartym światem z elementami RPG, osadzony w klimatach fantasy.

Techland – po stworzeniu i wydaniu w 2015 roku gry Dying Light, która według danych studia trafiła do 8 milionów graczy, oraz dodatku o podtytule The Following – postanowił zdradzić plany na przyszłość. Choć nie doczekaliśmy się oficjalnej zapowiedzi żadnego konkretnego tytułu, to po lekturze komunikatu Pawła Marchewki – założyciela i prezesa najstarszego istniejącego studia deweloperskiego w Polsce – możemy sporo pospekulować:

“Chciałbym dzisiaj przekazać wszystkim fanom gier Techlandu dobrą wiadomość: jesteśmy w trakcie prac nie nad jednym, ale nad dwoma nowymi tytułami. Ich łączny budżet szacujemy na 300 milionów złotych, więc będą to tak zwane gry AAA. Aby zapewnić dedykowanym tym grom zespołom pełną niezależność kreatywną, każdy z tych projektów powstaje w innym miejscu. Nad jednym pracuje studio wrocławskie, drugi zaś tworzony jest samodzielnie przez Techland Warszawa. Trzecie studio Techlandu, znajdujące się w kanadyjskim Vancouver, wspiera obie produkcje oraz zespoły od strony technologicznej.

Naszym głównym celem jest dostarczenie graczom w ciągu najbliższych lat dwóch wielkich tytułów, które odniosą jeszcze większy sukces niż Dying Light. Zapewniam, że jest na co czekać!”

Dying Light 2 bardzo prawdopodobny

Rozgrywająca się w mieście Harran, ciepło przyjęta gra akcji jest największym komercyjnym sukcesem Techlandu, co więcej, polskie studio posiada pełnię praw do marki – w przeciwieństwie do serii Dead Island (poprzedniego dużego projektu Techlandu), która należy do Koch Media. Kontynuacja Dying Light staje się naturalnym i bezpiecznym wyborem – byłoby dziwne, gdyby Techland nie wykorzystał świetnego startu nowej marki.

Dying Light to największy przebój Techlandu. - Techland pracuje nad dwiema grami, których budżet wyniesie 300 mln. zł. Nadchodzi Dying Light 2? - wiadomość - 2016-05-16
Dying Light to największy przebój Techlandu.

Hellraid wstaje z grobu?

Nieco bardziej tajemnicze jest dzieło warszawskiego studia (przy założeniu, że nad Dying Light 2 będzie pracować głównie wrocławski oddział). Jednak wiele wskazuje na to, że mowa o grze Hellraid, która przejdzie sporą metamorfozę w porównaniu do pierwotnego konceptu.

Już w 2014 roku była w dość zaawansowanej fazie produkcji (mieliśmy nawet okazję w nią zagrać), jednak w maju 2015 roku ogłoszono wstrzymanie prac. W rozmowie z serwisem Eurogamer Marchewka wyjaśnił, że projekt nie został porzucony, ale czekają go poważne zmiany. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy jednak stwierdzić, że otrzymamy grę RPG w klimatach fantasy.

Hellraid – początkowo niewielki projekt, którym zajmował się mały zespół – podążał dotąd wyboistą drogą. Gra została zapowiedziana jeszcze w 2013 roku. - Techland pracuje nad dwiema grami, których budżet wyniesie 300 mln. zł. Nadchodzi Dying Light 2? - wiadomość - 2016-05-16
Hellraid – początkowo niewielki projekt, którym zajmował się mały zespół – podążał dotąd wyboistą drogą. Gra została zapowiedziana jeszcze w 2013 roku.

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na oficjalne zapowiedzi; być może któryś projekt zostanie ogłoszony podczas tegorocznych targów E3, które rozpoczynają się 14 czerwca w Los Angeles.