Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 27 sierpnia 2014, 22:52

Swing Copters – nowa gra twórcy Flappy Bird – jest klonem? Autor odpiera zarzuty o plagiat

Dong Nguyen, autor Swing Copters – następcy kultowego Flappy Bird, został oskarżony przez twórców zręcznościówki Bog Racer ze studia Open Name o plagiat. Wietnamski deweloper odpiera zarzuty, a firma Google usuwa Bog Racer z oferty platformy Google Play.

Swing Copters – najnowsza produkcja wietnamskiego dewelopera Donga Nguyena, twórcy kultowego Flappy Bird – od kilku dni szturmuje platformy Google Play i App Store. Wystarczy wspomnieć, że ilość pobrań gry liczona jest już w milionach egzemplarzy. Zgodnie z oczekiwaniami, wielki sukces „następcy Flappy Bird” pociągnął za sobą lawinę klonów, które w większości przypadków znikają z oferty zanim ktokolwiek zdoła w nie zagrać. Wczorajszy dzień przyniósł jednak zaskakujące wieści, wedle których Swing Copters również miałoby być klonem istniejącej wcześniej produkcji.

Taką sugestią podzielili się na łamach serwisu Phandroid przedstawiciele rosyjskiego studia Open Name. Twierdzą oni, że Dong Nguyen wykorzystał w Swing Copters rozwiązania zaserwowane po raz pierwszy w ich zręcznościówce Bog Racer. Produkcja została wydana w drugiej połowie lipca na Androida i iOS, a więc miesiąc wcześniej, aniżeli najnowszy hit twórcy Flappy Bird. Oglądając zwiastun Bog Racer można dostrzec pewne podobieństwa – dotyczą one przede wszystkim sterowania, gdyż elementy takie jak warstwa wizualna, koncepcja świata czy przeszkody do pokonania różnią się diametralnie.

Należy w tym momencie odnotować, że w przypadku gier tak prostych pewne podobieństwa mogą być równie dobrze dziełem przypadku. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy dwóch twórców wpada na podobny pomysł mniej więcej w tym samym czasie. Ostatecznie Swing Copters i Bog Racer ciężko uznać za kopie 1-do-1, gdyż podobieństwa zaczynają się i kończą na poziomie mechaniki. Idąc tym tropem, równie dobrze można byłoby zarzucić twórcom Sonic the Hedgehog kopiowanie rozwiązań z serii Super Mario Bros.

Co ciekawe, Bog Racer zniknął z oferty Google Play niedługo po nagłośnieniu całej sprawy (edycja na iOS jest ciągle dostępna, podobnie wygląda sytuacja w Amazon Appstore). Niewykluczone, że produkcji oberwało się rykoszetem podczas zakrojonej na szeroką skalę, ciągle trwającej akcji usuwania klonów Swing Copters. Zanim do tego doszło, twórcy z Open Name zapowiadali podjęcie wszelkich starań mających na celu doprowadzenie do usunięcia gry Donga Nguyena z oficjalnych kanałów dystrybucji.

Do sprawy zdążył się już odnieść Dong Nguyen. W oświadczeniu wysłanym do redakcji serwisu Pocket Gamer oznajmił, że projekt Swing Copters istnieje od lutego 2014 roku. „Wówczas funkcjonował pod nazwą Kitty Jetpack” – wyjaśnia autor Flappy Bird. „W magazynie Rolling Stone z marca 2014 roku [dla którego Nguyen udzielił wywiadu po odniesieniu wielkiego sukcesu i usunięciu Flappy Bird z Google Play i App Store – przyp. red.] można znaleźć screenshot prezentujący wczesną wersję gry”. Dong Nguyen jest przekonany, że cała sytuacja jest wynikiem przypadku. Według niego gry łączy jedynie mechanika, a pod względem projektowym są to dwie zupełnie różne pozycje.