Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 czerwca 2018, 12:36

autor: ElMundo

Steam kończy z Windows XP i Vista

Valve poinformowało, że już wkrótce posiadacze pecetów z systemami Windows XP oraz Vista, chcąc skorzystać z klienta Steam i zagrać w gry posiadane w tej usłudze, będą musieli dokonać przesiadki na nowsze systemy Microsoftu.

Steam kończy z Windows XP i Vista - ilustracja #1

Jeśli jeszcze nie dokonaliście przesiadki z systemów Windows XP i Vista na nowsze OS-y Microsoftu, to wygląda na to, że już niebawem będziecie mieli bardzo poważny powód przemawiający za wykonaniem tej operacji. Valve poinformowało bowiem, że od 1 stycznia 2019 roku klient Steam nie będzie współpracował ze wspomnianymi wyżej dwoma systemami operacyjnymi, a wsparcie techniczne zostanie definitywnie zakończone.

Oznacza to, że by skorzystać z tytułów przechowywanych we własnej bibliotece gier, konieczne stanie się uruchomienie klienta na komputerze z systemem Windows 7 lub nowszym. Wycofanie wsparcia dla starszych systemów Microsoftu związane jest z zastosowaniem technicznych rozwiązań bazujących na przeglądarce Google Chrome, która nie obsługuje już Windows XP oraz Visty. Naturalnym jest więc, że również i Steam będzie miał z tego tytułu spore kłopoty z poprawnym działaniem.

Co więcej, przez ostatnie kilka miesięcy funkcjonowania klienta tego serwisu na pecetach ze starszymi systemami Windows jego użytkownicy będą korzystali z okrojonej wersji programu. Nie zostanie on bowiem zaktualizowany aż do momentu oficjalnego wycofania z obrotu, przez co zabraknie chociażby długo oczekiwanego, nowego Steam Chatu.

Warto wspomnieć, że Steam był ostatnią dużą platformą cyfrowej dystrybucji współpracującą z Windowsem XP oraz Vista – Blizzard jakiś czas temu zapowiedział, że kończy wsparcie dla tych OS-ów w swoich najpopularniejszych tytułach, jak chociażby Diablo III, World of Warcraft czy StarCraft II. Z kolei Uplay, Origin oraz GOG Galaxy do działania wymagają co najmniej systemu Windows 7. Patrząc na ten stan rzeczy można więc śmiało stwierdzić, że wraz z 1 stycznia 2019 roku nastanie koniec gier na Windows XP, a posiadaczom pecetów z tym OS-em pozostaną już tylko fizyczne wersje ich ulubionych tytułów niepowiązane ze Steam czy innymi serwisami cyfrowej dystrybucji.

  1. Główna strona serwisu Steam
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.