Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 października 2022, 19:10

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Zaginiony izometryczny STALKER od GSC wyciekł do sieci

W sieci pojawiła się grywalna wersja anulowanego S.T.A.L.K.E.R.: Online, nad którym dekadę temu pracowało studio GSC Game World. Tytuł miał być izometryczną multiplayerową grą akcji ze stylem graficznym przypominającym Fallouta 2.

Źródło fot. stalker-game.com.
i

Fanowska społeczność serii STALKER w serwisie VK, która nosi nazwę Wiestnik „Togo Samogo Stałkiera”, poinformowała wczoraj, że udostępniła w sieci grywalną wersję gry S.T.A.L.K.E.R.: Online (nie mylić ze STALKER Online od Mobile Technologies), nad którą dekadę temu pracowało studio GSC Game World – twórcy serii S.T.A.L.K.E.R.

Miała ona być przeglądarkową grą sieciową w rzucie izometrycznym i z walką w czasie rzeczywistym, działającą w oparciu o wtyczkę Adobe Flash (nieaktywną od paru lat). Prace nad silnikiem S.T.A.L.K.E.R.: Online rozpoczęły się w grudniu 2009 roku. Dwa miesiące później przystąpiono zaś do projektowania samej gry.

Powrót do przeszłości

S.T.A.L.K.E.R.: Online został zapowiedziany 17 grudnia 2010 roku i miał ukazać się w przeciągu kolejnych 12 miesięcy. Na stronie rosyjskiej Wiki poświęconej produkcji czytamy:

W czerwcu [2010 roku – dop. red.] projektant gry Piotr Duszyński porzucił prace rozwojowe z powodu powolnych postępów i braku porozumienia z zarządem firmy co do tego, jak gra powinna ostatecznie wyglądać – zamiast tego skupił się całkowicie na rozwijaniu [anulowanego – dop. red.] S.T.A.L.K.E.R. 2.

Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się pierwsze rezultaty wprowadzenia [do S.T.A.L.K.E.R.: Online – dop. red.] systemu dnia i nocy, a także dodania przynajmniej jednego efektu pogodowego – deszczu.

Smutny koniec i wideo z gameplayem

Jesienią 2011 roku prace nad tytułem zostały jednak wstrzymane. Dwa lata temu do sieci trafił gameplay z anulowanego S.T.A.L.K.E.R.: Online, który możecie obejrzeć pod tym linkiem. Zrzuty ekranu prezentujące rozgrywkę znajdziecie zaś tutaj, a także na stronie rosyjskiej Wiki.

  1. GSC Game World – strona oficjalna