Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 października 2022, 17:49

Mało znana funkcja Steam, tak można od razu grać na serwerze

Niemal zapomniana funkcja Steama pozwala szybko sprawdzić dostępne serwery, a niektórym funduje dawkę nostalgii.

Źródło fot. Valve Software.
i

Przez lata Steam otrzymywał rozmaite funkcje, które ułatwiły korzystanie ze sklepu bądź przeglądanie kolekcji gier na tej platformie. W natłoku tych nowości łatwo zapomnieć o zaskakująco mało znanej opcji związanej z serwerami, o której przeczytacie poniżej.

Opcja „Serwery” bynajmniej nie jest ukryta, choć nie znajdziemy jej na żadnej karcie w kolekcji gier. Wystarczy rozwinąć menu „Widok” po zalogowaniu się do aplikacji Steama lub na oficjalnej stronie platformy. Po wybraniu tej pozycji otworzy się klasyczne okno z listą serwerów, z możliwością jej zawężenia do wybranej gry.

Mało znana funkcja Steam, tak można od razu grać na serwerze - ilustracja #1

Wyszukiwarki serwerów nie trzeba daleko szukać na Steamie.Valve Software.

To bodajże jedna z najstarszych funkcji Steama, która pozostała prawie niezmieniona od debiutu platformy w 2003 roku. Dzięki niej możemy natychmiast wejść na interesujący nas serwer – albo sprawdzić, czy jest dla nas na nim miejsce – bez potrzeby uruchamiania gry.

Steam z nutą nostalgii

Co zabawne, dla weteranów Steama opcja ta ma przede wszystkim wartość sentymentalną. W wielu obecnych tytułach dedykowane serwery poszły w odstawkę, ustępując miejsca – jak to ujmują niektórzy internauci – „anonimowemu” matchmakingowi.

Archaiczny interfejs tej funkcji sam w sobie stanowi wycieczkę w czasie, która u starszych graczy może wywołać uczucie nostalgii. Nawet jeśli nadal widzą go od czasu do czasu w produkcjach firmy Valve, na przykład w CSGO.

Dochodzą do tego listy ulubionych serwerów – także te z dawno nieuruchamianych gier. Zapewne większość z nich jest nieaktywna już od dłuższego czasu, ale nawet same nazwy mogą u niektórych obudzić wspomnienia. Nie mówiąc o miłej niespodziance, gdy przekonujemy się, że serwer z naszej przeszłości nadal działa i wciąż ma sporą społeczność.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej