Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 września 2022, 19:50

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Los STALKER-a 2 nadal niepewny, Microsoft cofa preordery [Aktualizacja]

Z powodu przedłużającej się wojny na Ukrainie sprawa premiery gry STALKER 2 wciąż jest niepewna. W związku z tym Microsoft zaczął zwracać pieniądze za zamówienia przedpremierowe w swoim sklepie.

Aktualizacja

W związku z zaistniałą sytuacją dziennikarze portalu wccftech postanowili u źródła sprawdzić, jak wygląda sprawa z produkcją STALKER-a 2 i skontaktowali się ze studiem GSC Game World. W odpowiedzi otrzymali wiadomość, którą możecie przeczytać poniżej.

Musieliśmy przesunąć datę premiery po rozpoczęciu wojny – ogłosiliśmy ją jako 2023 rok podczas rozszerzonego pokazu Microsoftu na E3. Microsoft zwraca pieniądze za zamówienia przedpremierowe na gry bez dokładnej daty wydania – to właściwa procedura. Gra będzie dostępna w przedsprzedaży na Xboxie, jak tylko ogłosimy dokładną datę premiery. Grudzień 2023 r. [taki termin wyświetla się obecnie na Steamie – dop. red.] to odpowiednik placeholdera, który pozostanie, dopóki nie będziemy gotowi, by publicznie podać nową datę debiutu. Na ten moment STALKER 2 ma ukazać się w 2023 roku – brzmi odpowiedź menadżera ds. PR i rozwoju biznesowego z GSC, Zachara Bocharowa.

Oryginalna wiadomość

W 2018 roku, po wielu latach oczekiwania, gra STALKER 2 została oficjalnie zapowiedziana (po raz wtóry). Od tamtego czasu otrzymywaliśmy niewiele informacji na temat postępów nad produkcją studia GSC Game World. Wydawało się, że dzięki współpracy z Microsoftem uda się wydać tytuł jeszcze w 2022 roku. Niestety, plany pokrzyżowała napaść wojsk rosyjskich na Ukrainę. Jako że siedziba dewelopera znajduje się w Kijowie, zrozumiałe jest, iż wcześniejsze ustalenia dotyczące terminów premiery stały się nieaktualne.

Mimo tego wszystkiego, STALKER 2 pojawił się jakiś czas temu w sklepie Xbox Store, gdzie można było składać zamówienia przedpremierowe. Jak donosi portal XGP, opcja ta została niedawno zablokowana. Każdy, kto złożył zamówienie, miał otrzymać wiadomość od Microsoftu, w której firma tłumaczy, że datę dostępności gry zmieniono na niepotwierdzoną, w związku z tym graczom zostaną zwrócone pieniądze za zakup.

Los STALKER-a 2 nadal niepewny, Microsoft cofa preordery [Aktualizacja] - ilustracja #1
Źródło: Twitter, Idle Sloth.

Przypomnijmy, iż STALKER 2 jest opracowywany z myślą o pecetach i konsolach Xbox Series X/S. Zanim wybuchła wojna, premiera gry planowana była na kwiecień tego roku, następnie została przesunięta na grudzień. Wspomniana sytuacja i przeniesienie terminu na 2023 rok oznaczają, że przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na debiut produkcji od GSC Game World. Trzeba jednak mieć na uwadze, z jakim dramatem mierzą się nasi wschodni sąsiedzi, dlatego wskazana jest cierpliwość i wyrozumiałość.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej

E3 2021