Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 listopada 2017, 19:43

autor: godrikus

Square Enix: Deus Ex powróci, ale musi trochę poczekać

Po rozczarowującej sprzedaży najnowszej części sagi Deus Ex, przyszłość serii stała pod znakiem zapytania. Prezes firmy Square Enix wypowiedział się na ten temat, stanowczo ucinając plotki na temat zabicia marki.

Deus Ex: Rozłam Ludzkości zebrał świetne noty od recenzentów, lecz nie sprzedał się tak dobrze, jak chciałoby tego Square Enix. - Square Enix: Deus Ex powróci, ale musi trochę poczekać - wiadomość - 2017-11-27
Deus Ex: Rozłam Ludzkości zebrał świetne noty od recenzentów, lecz nie sprzedał się tak dobrze, jak chciałoby tego Square Enix.

Nie ulega wątpliwości, że Deus Ex: Rozłam Ludzkości, wydana w ubiegłym roku najnowsza odsłona kultowej cyberpunkowej sagi, nie sprzedał się najlepiej (mimo bardzo dobrych ocen – wersja produkcji na PlayStation 4 może pochwalić się średnią 84% na portalu Metacritic). Na początku roku informowaliśmy o tym, że słabe wyniki Rozłamu Ludzkości mogą spowodować zawieszenie serii, a przynajmniej jej pełnoprawnych wydań. Plotka w wielu wydaniach krążyła po branżowym świecie prawie cały rok. Dopiero teraz do sprawy odniósł się Yosuke Matsuda, prezes odpowiedzialnej za serię Deus Ex firmy Square Enix. W wywiadzie z dziennikarzem serwisu gamesindustry.biz zapewnił on, że japońska korporacja wciąż pokłada nadzieję w tej marce, a jej „zabicie” nigdy nie wchodziło w grę. Cytując jego słowa:

Nigdy nie mówiliśmy nic o likwidacji tej marki, lecz z jakichś powodów taka plotka krąży po rynku.

Studio Eidos Montreal od zawsze tworzyło Deus Eksa, a problem leży w tym, że nie mamy nieskończonych zasobów. Mamy kilka dużych tytułów, nad którymi pracujemy i ma to wpływ na to, jak wygląda nasz plan wydawniczy. Oczywiście, byłoby świetnie móc pracować nad nimi wszystkimi naraz, ale prawda jest taka, że niektóre gry po prostu muszą poczekać na swoją kolej. To, że nie ma jeszcze nastęnego Deus Eksa, wynika z naszego planu wydawniczego i tego, że pracujemy nad innymi tytułami.

Wygląda na to, że fani cyberpunku w wydaniu studia Eidos mogą odetchnąć z ulgą – poza edycjami na smartfony, jeszcze kiedyś doczekamy się „dużego” Deus Eksa. Matsuda podkreślił, że marka jest dla Square Enix szczególnie istotna, a deweloperzy myślą już o tym, w jakim kierunku powinni pójść z kolejnymi odsłonami serii. Takie oświadczenie z ust samego prezesa japońskiego giganta napawa optymizmem – dobrze, że twórcy nie chcą rozmieniać się na drobne. W tym przypadku warto poczekać nawet kilka lat dłużej, jeśli zapewni to wyższą jakość produkcji.