Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 marca 2016, 10:45

autor: Adrian Werner

Spectral Souls - taktyczna wojna w japońskim wydaniu (najlepsze mobilne RPG #15)

Dziś przypominamy Spectral Souls: Resurrection of the Ethereal Empire, czyli taktyczne japońskie RPG, pozwalające nam na stoczenie wojny o krainę fantasy i dowodzenie jedną z trzech odmiennych frakcji.

W kolejnym odcinku naszego cyklu omawiającego stare, ale wciąż godne uwagi mobilne gry roleplaying, postanowiliśmy polecić Spectral Souls: Resurrection of the Ethereal Empire, czyli taktyczne RPG japońskiego studia Idea Factory. Produkcja zadebiutowała w 2005 roku na konsoli PlayStation 2, potem doczekała się ulepszonej wersji na PlayStation Portable, a kilka lat później na smartfony i tablety przeniósł ją zespół HyperDevbox.

Akcja gry toczy się w krainie fantasy znanej jako Neverland, która od stuleci jest areną konfliktu między ludzkością i rasą demonów. Kampania zaczyna się w jakiś czas po wojnie, zakończonej triumfem sił zła. Armia demonów korzysta z owoców zwycięstwa, ciemiężąc ludzkość i mordując każdego, kto im się sprzeciwi. Z każdą spaloną wioską wśród pokonanych coraz mocniej wzbiera wściekłość i powoli mężczyźni oraz kobiety krainy zaczynają formować ruch oporu. Ostatecznie doprowadza to do wybuchu kolejnej wojny i w trakcie kampanii mamy okazję prześledzić wszystkie jej siedem lat.

Spectral Souls: Resurrection of the Ethereal Empire jest hybrydą RPG-a i strategii wojennej. Podczas zabawy gracz może pokierować jedną z trzech frakcji – ludzkim ruchem oporu Simba, armią Imperium Demonów lub próbującym wykorzystać konflikt tych dwóch potęg do odzyskania niepodległości Królestwem Rozess. Każda z tych stron konfliktu ma własny zestaw postaci oraz unikalne wątki fabularne.

Sercem rozgrywki jest mapa królestwa, za pomocą której wybieramy jakich misji się podejmiemy. Większość z nich sprowadza się do bitew, a wygrane posuwają naprzód główny wątek fabularny. Oczywiście nie brakuje także klasycznych sekcji RPG-owych, w których eksplorujemy lokacje i prowadzimy rozmowy.

Jak na taktycznego RPG-a przystało większość czasu spędzamy na toczeniu bitew. Rozgrywane są one w systemie turowym i dowodzimy podczas nich niewielką drużyną bohaterów. W szeregach trzech armii w sumie możemy znaleźć 84 postacie do wyboru. Każda z nich posiada unikalną biografię, umiejętności oraz ścieżkę rozwoju.

Gra Spectral Souls: Resurrection of the Ethereal to zdecydowanie jeden z najlepszych taktycznych RPG-ów na rynku mobilnym. Jego mechanika potyczek jest rozbudowana, wygrane wymagają dużo wysiłku, a dodanie do tego warstwy strategicznej, w postaci wojny o całą krainę znacząco wzbogaca rozgrywkę. Produkcja nie jest tania, ale jest warta swojej ceny, gdyż dostarcza sporo ponad 100 godzin zabawy na najwyższym poziomie.

Spectral Souls: Resurrection of the Ethereal Empire dostępne jest w wersjach na systemy iOS, Android, Windows Phone oraz Blackberry OS. Na wszystkich tych platformach jest to produkcja premium, a więc pozbawiona mikropłatności.