Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lipca 2020, 09:43

autor: Adrian Werner

Sony zainwestowało w Epic Games setki milionów dolarów

Firma Sony za ćwierć miliarda dolarów kupiła mniejszościowy pakiet udziałów w Epic Games. Ma to pomóc w zacieśnieniu współpracy obu przedsiębiorstw, ale nie ma mowy o żadnych umowach na wyłączność.

Sony zainwestowało w Epic Games setki milionów dolarów - ilustracja #1
Umowa nie znaczy, że Fortnite i inne gry Epic Games dostępne będą tylko na platformy firmy Sony.

Firma Sony zainwestowała 250 mln dolarów w studiu Epic Games, nabywając mniejszościowy pakiet udziałów. W sumie producent silnika Unreal w ostatnich miesiącach pozyskał w ten sposób 1,83 mld dolarów na dalszy rozwój.

Komentując transakcję, obie firmy stwierdziły, że cementuje ona ich współpracę i pomoże w jej rozszerzeniu w przyszłości. Studio Epic Games nadal będzie mogło bez przeszkód wspierać inne platformy. Te 250 mln wystarczyło na zakup 1,4% udziałów, co oznacza, że deweloper wyceniany jest obecnie na 17,86 mld dolarów. Jak bardzo wzrosła jego wartość w ostatnich latach najlepiej ilustruje fakt, że w 2012 roku chińska korporacja Tencent nabyła 40% udziałów w studiu za 330 milionów dolarów.

Współpraca obejmie nie tylko gry, ale również inne segmenty rozrywkowe i technologiczne. Warto tutaj przypomnieć niedawny wirtualny koncert rapera Travisa Scotta w Fortnite. Artysta ten ma podpisany kontrakt z wytwórnią Sony Music. Możemy spodziewać się więcej podobnych projektów w przyszłości.

Należy także przypomnieć, że gdy w maju ujawniano Unreal Engine 5, demo technologiczne silnika zaprezentowano na PlayStation 5. Prezes Epic Games, Tim Sweeney, nie krył swoich zachwytów nad tą konsolą. Według niego wykorzystany w PS5 dysk SSD może znacząco zredukować ograniczenia, z jakimi muszą mierzyć się twórcy gier.

Firma Epic Games nie jest notowana na giełdzie, więc nie ma obowiązku ujawniania danych dotyczących wyników finansowych. Ale dzięki dwóm akcjom pozyskiwania inwestorów (pierwsza z nich odbyła się w zeszłym miesiącu), uzyskaliśmy trochę konkretów na ten temat. Według źródeł serwisu VentureBeat w zeszłym roku studio wypracowało przychód na poziomie 4,2 mld dolarów, a według prognoz w 2020 roku ma to być ponad 5 mld dolarów.

Samo Fortnite zarobiło w kwietniu tego roku 400 mln dolarów, a gracze spędzili w tym tytule 3,2 mld godzin. W uzyskaniu tak dobrych wyników pomogła pandemia koronawirusa, która sprawiła, że ludzie więcej czasu spędzali w domach.

Mimo to 2020 rok najpewniej nie będzie rekordowym dla firmy. W 2018 r. przychody Epic Games wyniosły bowiem 5,6 mld dolarów. Studio wykorzystało te środki głównie na inwestycje, w tym w stworzenie serwisu Epic Games Store.

  1. Oficjalna strona Epic Games
  2. Oficjalna strona Sony
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale