Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 lutego 2015, 11:10

autor: Ender

Sony porzuca prawa do marki The Last Guardian? [news uaktualniony]

Firma Sony straciła dziś oficjalnie prawa do znaku towarowego The Last Guardian. Spółka nie wniosła bowiem oficjalnie wniosku o przedłużenie możliwości wykorzystania nazwy w amerykańskim urzędzie patentowym. Informacja ta wzbudziła niemałe zainteresowanie graczy, od lat bezowocnie oczekujących na jakiekolwiek informacje o grze The Last Guardian.

Przedstawiciele firmy Sony potwierdzili, że The Last Guardian wciąż jest w produkcji i tytuł nie został anulowany. Nie wyjaśniono co prawda przyczyn nieprzedłużenia możliwości wykorzystania marki w amerykańskim urzędzie patentowym, ale biorąc pod uwagę fakt, że w 2012 roku stała się rzecz podobna i firma Sony na moment straciła prawa do marki, to możemy tu mówić raczej o kolejnym niedopatrzeniu w kwestiach formalnych.

Optymiści liczą na to, że wygaśnięcie praw do marki jest tylko efektem przeoczenia lub znakiem na to, że gra zmienia swój tytuł - Sony porzuca prawa do marki The Last Guardian? - wiadomość - 2015-02-16
Optymiści liczą na to, że wygaśnięcie praw do marki jest tylko efektem przeoczenia lub znakiem na to, że gra zmienia swój tytuł

The Last Guardian, a więc kolejne dzieło twórców legendarnych gier ICO oraz Shadow of the Collossus, zapowiedziano oficjalnie jeszcze w ubiegłej dekadzie jako ekskluzywny tytuł na konsolę PlayStation 3. Od lat jedyne nowe informacje na temat produkcji to zapewnienia twórców, że wciąż prowadzą oni nad nią prace i nie porzucili długo wyczekiwanego przez fanów projektu. Ostatnio tego typu gwarancje padły w grudniu ze strony Fumito Uedy. Szef zespołu deweloperskiego zapewnił wówczas, że produkcja The Last Guardian weszła w zupełnie nową fazę i odbywa się na podstawie renegocjowanych warunków współpracy z firmą Sony. Zastanawiający jest więc fakt, że japoński koncern stracił dziś oficjalne prawa do znaku towarowego The Last Guardian, który zarejestrowany został w amerykańskim urzędzie patentowym.

Powód tej sytuacji jest prozaiczny. Spółka nie wniosła bowiem o dalsze przedłużenie praw do nazwy. Przypomina to sytuację z 2012 roku, która podobnie jak teraz wywołała wzburzenie wśród graczy. Wówczas okazało się, że zamieszanie było wynikiem przeoczenia ze strony prawników firmy. Wielce prawdopodobne, że dziś mamy ponownie do czynienia z taką wpadką, co może udowadniać, że losy The Last Guardian wciąż znajdują się dość nisko na liście priorytetów Sony. Optymiści, którzy nie stracili nadziei na premierę gry, spekulują jednak o potencjalnej zmianie tytułu produkcji lub całkowitej przebudowie jej koncepcji. Ostatnie nowe materiały z The Last Guardian pochodzą z 2010 roku.

Przez ostatnie lata nie dowiedliśmy się zbyt wiele nowego o The Last Guardian. Według wstępnych zapowiedzi oraz dwóch opublikowanych trailerów, tytuł miał być przygodową grą akcji, która skupia się na relacji kontrolowanego przez gracza małego chłopca oraz jego ogromnego chimerycznego zwierzaka. W trakcie rozgrywki para bohaterów przemierzałaby rozległe trójwymiarowe lokacje pełne zagadek oraz pułapek, których pokonanie możliwe jest tylko dzięki współpracy dwójki towarzyszy.

  1. Oficjalna strona gry The Last Guardian
  2. Informacje o znaku towarowym The Last Guardian