Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka Shadow of the Colossus HD (PS3)
OkładkaShadow of the Colossus HD (PS3)

Shadow of the Colossus HD PS3

Zremasterowana wersja kultowej gry akcji Shadow of the Colossus z 2005 roku, opracowana z myślą o konsoli PlayStation 3.

Akcji | TPP | fantasy | sandbox | reedycje/remastery/remaki | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Shadow of the Colossus HD Premiera PS3

22września2011

pudełko PL

21grudnia2011

Gry podobne do Shadow of the Colossus HD

Podróż

Ico HD

Okami HD (2012)

Shadow of the Colossus HD jest zremasterowaną wersją kultowej gry akcji, która trafiła na konsolę PlayStation 2 w 2005 roku. Produkcja powstała z myślą o platformie PS3, a została opracowana przez studio Bluepoint Games. Gra jest dostępna jako odrębna pozycja (w dystrybucji cyfrowej) oraz jako element zestawu Team ICO Collection (również w pudełku).

Fabuła

W Shadow of the Colossus gracz wciela się w Wandera – młodzieńca starającego się przywrócić do życia dziewczynę imieniem Mono, poświęconą w tajemniczym rytuale. By zrealizować swoje zamiary, bohater przekracza granice odseparowanej od reszty świata Zakazanej Krainy i zawiera pakt z mroczną siłą znaną jako Dormin. Okazuje się bowiem, że istnieje możliwość wskrzeszenia jego ukochanej – jednak żeby tak się stało, protagonista musi unicestwić szesnaście tytułowych Kolosów, istot przypominających gigantyczne, ożywione posągi. Mając do dyspozycji jedynie miecz oraz łuk, heros wyrusza w niebezpieczną podróż w towarzystwie wiernego konia Agro.

Mechanika

W wydanym na platformie PS3 Shadow of the Colossus HD akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Fundamentem rozgrywki jest eksploracja rozległego, otwartego świata (na który składa się zarówno pustynia, jak i ruiny starożytnych budowli czy choćby las i malownicza dolina) oraz walka z szesnastoma tytułowymi Kolosami. Wybrany cel należy wytropić, używając w tym celu klingi miecza emitującej światło (wąski słup oznacza, że w tym kierunku znajduje się oponent) i do niego dotrzeć. Po odniesieniu zwycięstwa Wander budzi się w świątyni, gdzie przyjmuje od Dormina zadanie unicestwienia kolejnego oponenta.

Walki toczą się w czasie rzeczywistym i w zróżnicowanych sceneriach (na lądzie, w wodzie, w przestworzach). Poszczególni przeciwnicy różnią się od siebie nie tylko wyglądem i rozmiarami, lecz także indywidualnymi cechami i słabościami, w oparciu o które należy opracować taktykę działania. Podczas gdy jedne Kolosy kroczą majestatycznie po powierzchni lub spokojnie latają w przestworzach i nie zaatakują niesprowokowane, inne zachowują się bardziej chaotycznie i agresywnie. To ostatnie ma miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy Wander wspina się po ich porośniętych sierścią częściach ciała (chcąc uniknąć bolesnego upadku, należy zwracać uwagę na wskaźnik wytrzymałości, jako że bohater wisząc na rękach, szybko opada z sił), próbując dotrzeć do jednego ze słabych punktów – takowy należy kilkukrotnie dźgnąć mieczem, by osłabić potężnego wroga. Nierzadko protagonista jest również zmuszony skorzystać z pomocy Agro – wierzchowiec stanowi realne wsparcie na polu bitwy; potrafi bowiem odwracać uwagę przeciwnika (w tym celu możemy wykorzystać także łuk) i umożliwia dostanie się w trudno dostępne miejsca, z których na przykład wskakujemy na grzbiet Kolosa. Twórcy starali się przy tym obdarzyć go cechami prawdziwego zwierzęcia, przez co nasz kompan czasami odmawia posłuszeństwa, a w sytuacji bezpośredniego zagrożenia salwuje się ucieczką.

Tryby gry

Po ukończeniu trybu fabularnego do dyspozycji gracza zostają oddane dwa kolejne warianty rozgrywki. Oprócz dodatkowego poziomu trudności (Hard) na sprawdzenie czeka moduł Time Attack, gdzie mierzymy się z kolejnymi Kolosami na czas.

Kwestie techniczne

W porównaniu z pierwowzorem wydane na platformę PS3 Shadow of the Colossus HD może się pochwalić odświeżoną warstwą wizualną – wyższą jakość oprawy graficznej zagwarantowało przede wszystkim podbicie rozdzielczości do wartości 1080p; ponadto produkcja wykorzystuje technologię stereoskopowego 3D (aczkolwiek mogą się z tego cieszyć wyłącznie posiadacze odpowiednich telewizorów). Oprócz tego deweloperzy przygotowali na jej potrzeby zestaw trofeów dla gracza.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD / dystrybucja cyfrowa

Ocena użytkowników: 8,7 / 10 na podstawie 66 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Shadow of the Colossus HD: 12+

Shadow of the Colossus HD Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 3

PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network