Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 czerwca 2021, 17:00

autor: Patryk Kubiak

Solasta: Crown of the Magister - RPG w stylu Baldur’s Gate z dobrym otwarciem na Steamie

Kilka dni temu na Steamie oficjalną premierę miał tytuł Solasta: Crown of the Magister. Gra wyszła z wczesnego dostępu i trafiła w gusta graczy. Wygląda na to, że to świetny erpeg w stylu Wrót Baldura.

Solasta: Crown of the Magister to taktyczna gra RPG dla pojedynczego gracza, w której rozgrywkę obserwujemy z rzutu izometrycznego. Jej akcja toczy się w uniwersum fantasy, mechanika zaś oparta jest na 5. edycji Dungeons & Dragons. Tytuł oficjalnie zadebiutował na Steamie 27 maja i w ostatnich dwudziestu czterech godzinach osiągnął najwyższą liczbę graczy od momentu premiery – jednocześnie w produkcji bawiło się 8 291 osób.

Solasta: Crown of the Magister - RPG w stylu Baldur’s Gate z dobrym otwarciem na Steamie - ilustracja #1

Jak dotąd Solasta zbiera też przeważnie przychylne opinie. Wszystkich recenzji gry w sklepie Valve mamy nieco ponad 4 tys., a 91 proc. z nich jest pozytywnych.

Od czasu bety mogę napisać jedynie, że gra jest absolutnie fenomenalna! Właściwie lepszej implementacji systemu i walk z D&D nie było jeszcze w żadnej innej grze! (…)

– Alekde

Prosto ujmując – gra jest niesamowita. Nie oczekujcie topowej historii, ale gameplay naprawdę daje radę, wszystko po prostu działa.

– Smowling

Ta gra jest moim zwycięzcą. Marzyłem o kolejnej solidnej grze taktycznej RPG, odkąd grałem w Divinity: Original Sin 2 (w które graliście wszyscy, jeśli tu jesteście – jak zakładam). I choć ten tytuł to nie to samo, jest niezwykle dobrze zrobiony. Walka wydaje się właściwie skonstruowana, z taktycznym zacięciem i niezłymi drzewkami umiejętności. (…) Podoba mi się to, co zaoferowali twórcy. (…)

– Evagorn

Można śmiało powiedzieć, że jest to pierwsza prawdziwa adaptacja D&D 5E w komputerowym RPG. I naprawdę ją pokochałem! Dbałość o detale i poświęcenie, aby wdrożyć system tak wiernie, jak to możliwe na tej platformie, są absolutnie zachwycające. (…)

– endolex

(…) Solasta to dungeon crawler oparty na Dungeons & Dragons 5E – z całą prostotą i liniowością, która się z tym wiąże. Jeśli szukasz jakiejkolwiek gry RPG, poszukaj gdzie indziej. Nie ma tutaj faktycznego wyboru, reaktywności świata ani wcielania się w role. Twoje wybory dotyczą kart postaci, statystyk oddziałujących na wrogów w walce (lub pozwalających od czasu do czasu unikać walk z potencjalnymi bossami), a także kilku testów wiedzy, ale tak naprawdę nie mają znaczenia w kontekście tego, jak grasz. (…)

– Sol

Wydaje się więc, że Solasta: Crown of the Magister to gra, w której zakochają się miłośnicy staroszkolnych RPG, ale niekoniecznie tytuł dla wszystkich fanów współczesnej elektronicznej rozrywki. Obecnie produkcja jest przeceniona na Steamie – ze 145 na 116 zł. Jeżeli więc zarywaliście noce najpierw w Baldur’s Gate, a potem w Divinity: Original Sin 2, to śmiało możecie sięgnąć po tę pozycję.

  1. Oficjalna strona Solasta: Crown of the Magister
  2. Strona gry na Steamie