Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 21 sierpnia 2020, 13:11

autor: Karol Laska

Słowiańską wiedźmę w horrorze o wikingach zagra gwiazda pop

W najnowszym horrorze Roberta Eggersa pod tytułem The Northman zobaczymy nie tylko uznanych amerykańskich aktorów, ale i islandzką piosenkarkę, która wraca do kariery filmowej po niemalże 16 latach przerwy.

Słowiańską wiedźmę w horrorze o wikingach zagra gwiazda pop - ilustracja #1
Na zdjęciu Björk – skandynawska artystka, którą zobaczymy w roli wiedźmy.

The Northman to nadchodzący horror artystyczny w reżyserii Roberta Eggersa – jednego z najbardziej utalentowanych filmowców młodego pokolenia. Twórca zdążył zachwycić świat swoją okultystyczną Czarownicą: Bajką ludową z Nowej Anglii oraz halucynogennym The Lighthouse. Nie są to typowi reprezentanci kina grozy, bowiem skupiają się głównie na paranoi i wojnie psychologicznej głównych bohaterów.

Najnowszy film Eggersa opowie historię zemsty wśród wikingów na terenie Islandii. Co prawda pierwsze plany filmowe (w tym tworzone na rzecz produkcji wioski) budowane są w Irlandii, ale ukształtowanie terenu nie różni się znacząco od tego, co zobaczylibyśmy w krajach nordyckich. Wystarczy spojrzeć na poniższą fotografię.

Słowiańską wiedźmę w horrorze o wikingach zagra gwiazda pop - ilustracja #2
Wioska zbudowana na potrzeby filmu położona w Irlandii Północnej.

W rolach głównych zobaczymy uznane hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Nicole Kidman, Ethana Hawke’a, Willema Dafoe czy Anyę Taylor-Joy. Do obsady dołączyła także Björk, specyficzna artystka z Islandii, która w dużej mierze zasłynęła ze swojej popowej kariery muzycznej. Jej talent aktorski został odkryty przez Larsa von Triera w filmie Tańcząc w ciemnościach z 2005 roku. Teraz, po ponad 15 latach, będziemy mogli ją ponownie zobaczyć w amerykańskiej produkcji. A w kogo wcieli się piosenkarka? Zagra ona słowiańską wiedźmę.

Robert Eggers pełni nie tylko funkcję reżysera, ale i współscenarzysty. W pisaniu pomaga mu Sjón Sigurdsson, czyli kolejny po Björk członek ekipy pochodzący z Islandii. Widać wyraźnie, że twórcy chcą stworzyć film nie tylko spójny z kulturą skandynawską sprzed kilkunastu wieków, ale i zaczerpnąć inspiracji u źródła, wykorzystując lokalnych artystów. The Northman pojawi się w kinach w 2021 roku.