Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 lipca 2020, 13:20

autor: AlexB

Skyrim - mod upiększający tekstury powstały z wykorzystaniem AI

W sieci zadebiutowała modyfikacja Cleaned Textures – Uncompressed, która upiększa podstawową wersję The Elder Scrolls V: Skyrim wraz z dodatkami. Do jej stworzenia wykorzystano AI.

W SKRÓCIE
  1. W sieci pojawiła się modyfikacja Cleaned Textures – Uncompressed upiększająca tekstury w The Elder Scrolls V: Skyrim.
  2. Przygotowano ją z wykorzystaniem AI (ESRGAN w trybie BC1smooth2).
  3. Wymaga ona dodatkowo od 0,6 od 1,6 GB wolnej pamięci VRAM.

Choć The Elder Scrolls V: Skyrim kilka lat temu doczekało się wersji Special Edition, która wyraźnie poprawia jego stronę techniczną, gracze wciąż nie zapominają o pierwotnej wersji tytułu z 2011 roku. Wciąż otrzymuje ona świeże modyfikacje, których zadaniem jest między innymi ulepszenie jej oprawy graficznej. Ostatnio zadebiutowała kolejna tego typu praca, nosząca nazwę Cleaned Textures – Uncompressed. Zawiera ona tekstury „wyczyszczone” z artefaktów będących wynikiem kompresji. Można ją ściągnąć w dwóch wersjach – pełnej, ważącej przeszło 19 GB, oraz nieco „odchudzonej”, w skład której wchodzą jedynie podstawowe komponenty, zajmującej ponad 10 GB. Obie znajdziecie klikając na poniższy link.

  1. Cleaned Textures – Uncompressed w serwisie Nexus Mods
Skyrim - mod upiększający tekstury powstały z wykorzystaniem AI - ilustracja #1
Istnieje mnóstwo sposobów, by upiększyć Skyrima.

Autorem modyfikacji Cleaned Textures – Uncompressed jest miłośnik Skyrima ukrywający się pod pseudonimem kartoffel. Do jej stworzenia użył AI, a konkretnie ESRGAN w trybie BC1smooth2, służącego do wyostrzania obrazów. W efekcie udało mu się wyeliminować pewne kanciaste elementy z tekstur obecnych w oryginalnej wersji Skyrima (również tych dostępnych w ramach paczki HD przygotowanej przez samą Bethesdę) i je wygładzić. Małą próbkę efektu końcowego znajdziecie poniżej.

Skyrim - mod upiększający tekstury powstały z wykorzystaniem AI - ilustracja #2
Skyrim
Skyrim - mod upiększający tekstury powstały z wykorzystaniem AI - ilustracja #3
Cleaned Textures – Uncompressed
Skyrim - mod upiększający tekstury powstały z wykorzystaniem AI - ilustracja #4
Skyrim
Skyrim - mod upiększający tekstury powstały z wykorzystaniem AI - ilustracja #5
Cleaned Textures - Uncompressed

Według słów kartoffela, jeśli zainstalujemy Cleaned Textures – Uncompressed na Skyrima z dodatkami oraz paczką tekstur HD, wówczas będziemy potrzebowali od 0,6 do 1,6 GB wolnej pamięci VRAM (w zależności od wersji, którą wybierzemy). Jeśli tyle posiadamy, wówczas nie powinniśmy odczuć żadnych spadków płynności podczas zabawy. Pamiętajcie jednak, że TES V w wersji podstawowej jest grą 32-bitową, co oznacza, że może wykorzystać maksymalnie 4 GB VRAM. Jeśli ktoś ma już zainstalowane jakieś modyfikacje graficzne i jest bliski osiągnięcia tego limitu, wówczas musi liczyć się z tym, że po dodaniu Cleaned Textures – Uncompressed mogą się pojawić drobne zawieszki, nawet jeśli posiada kartę graficzną mającą więcej niż 4 GB VRAM.

Choć Cleaned Textures – Uncompressed zauważalnie upiększa klasycznego Skyrima, nie zmienia go kompletnie nie do poznania. Jeśli ktoś do tego dąży, to może zacząć eksperymentować z innymi modyfikacjami. Tak zrobił niejaki 955StarPooper, który zainstalował na swoją wersję TES V ponad 300 różnych modów. To, co z tego wyszło, znajdziecie w tej wiadomości.

  1. Oficjalna strona internetowa serii The Elder Scrolls
  2. Najlepsze mody do TES V: Skyrim – niby 2019 rok, a Skyrim dalej rządzi