Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 29 lipca 2012, 17:18

Sins of a Solar Empire: Rebellion - test na notebooku ASUS K55V

Testujemy grę Sins of a Solar Empire: Rebellion na notebooku ASUS K55V.

Sins of a Solar Empire: Rebellion nie okazało się dla ASUSa G75V żadnym wyzwaniem. Pora więc sprawdzić, czy również słabszy z naszych notebooków wyjdzie zwycięsko ze starcia z tym tytułem.

Po dokładny opis gry odsyłamy do jej testu na notebooku ASUS G75V.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
  Procesor:  2.2 GHz Intel Pentium 4
   Pamięć RAM: 1 GB
  Karta grafiki: GeForce 6800 256 MB

REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
  Procesor:  Intel Core i5/i7
   Pamięć RAM: 4 GB 
  Karta grafiki: GeForce 8800 GT 1 GB

Wymagania jak widać nie są wygórowane. Gra by w pełni rozwinąć skrzydła potrzebuje solidnego procesora i masy pamięci. Nie jest natomiast zachłanna na moc karty grafiki. Takie podejście jest bardzo dobre dla posiadaczy notebooków, gdyż najsłabszym podzespołami komputerów przenośnych najczęściej są właśnie karty grafiki.  Przypomnijmy, że wykorzystany przez nas w teście ASUS K55V ma procesor Intel Core i7 3610QM 2.30 GHz, 6 GB pamięci RAM i dedykowaną kartę grafiki NVIDIA GeForce GT 630M. Gdy nie używamy gier notebook korzysta natomiast z karty Intel HD Graphics 4000, co pozwala oszczędzać baterię .

Ustawienia średnie, rozdzielczość 1366 x 768

Testowanie wydajności notebooka rozpocząłem od ustawień średnich w rozdzielczości 1366 x 768. ASUS K55V nie zawiódł moich oczekiwań. Przez większość czasu gra pozostawała na poziomie 60 FPS-ów, czyli maksymalnym, na jaki pozwala silnik. Co pewien czas zdarzały się spadki ilości wyświetlanych klatek na sekundę, ale nawet podczas najgorszego z nich gra wciąż wyświetlała co najmniej 58 FPS-ów. Tym samym owe spadki można zauważyć na wykresie, ale podczas samej rozgrywki były one kompletnie niewidoczne.

Ustawienia maksymalne, rozdzielczość 1366 x 768

Następnie przetestowałem ustawienia maksymalne w tej samej rozdzielczości. Przez większość czasu uzyskiwałem ponownie około 60 klatek na sekundę, ale zdarzały się drobne wyjątki. Jednak nawet w momencie bardzo intensywnych bitew prędkość nie spadała poniżej 54 FPS-ów, więc nie przeszkadzało to wcale w zabawie.

Podsumowanie

Sins of a Solar Empire: Rebellion sprawował się na ASUS’ie K55V wprost doskonale. Nawet na maksymalnych ustawieniach notebook potrafił dostarczyć w pełni płynną rozgrywkę pomimo olbrzymiej skali w jakiej rozgrywane są tu bitwy. Gra została skontruowana tak, aby wykorzystywać głównie procesor i pamięć, nie wymaga natomiast potężnej karty grafiki. Takie podejście czyni z niej doskonałą propozycję dla posiadaczy notebooków, nawet tych słabszych niż K55V.

W galerii podpiętej pod tym testem wgrałem dla Was obrazek pokazujący jak prezentują się poszczególne poziomy detali.