Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 grudnia 2017, 16:55

autor: Aquma

Shadows Die Twice – czy FromSoftware szykuje dla nas nowe Tenchu?

Tytuł? Hasło reklamowe? Widoczne na teaserze zapowiedzianego dziś w nocy nowego projektu autorów serii Dark Souls zdanie rozpala wyobraźnię fanów. Niektórzy spodziewają się kontynuacji Bloodborne. Inni sięgają w przeszłość znacznie dalej i wyciągają z jej odmętów zapomnianą serię… Tenchu.

Czy FromSoftware szykuje nam powrót do feudalnej Japonii? - Shadows Die Twice – czy FromSoftware szykuje dla nas nowe Tenchu? - wiadomość - 2017-12-10
Czy FromSoftware szykuje nam powrót do feudalnej Japonii?

Wczoraj w nocy, w czasie gali The Game Awards FromSoftware zapowiedziało nowy projekt, reklamowany mottem „Cienie umierają podwójnie”. Wielu graczy doszukuje się w tym nadziei na powrót Bloodborne. Tymczasem mało kto pamięta już, że od 2004 roku FromSoftware posiada także prawa do innej, znacznie starszej marki, która zdaje się świetnie pasować do enigmatycznego teasera. Chodzi o znaną przede wszystkim z czasów pierwszego i drugiego PlayStation serię skradankową Tenchu.

Redaktorzy serwisu DualShockers poddali dokładnej analizie zarówno powyższy filmik, jak i sposób, w jaki został ujawniony. Wnioski, które wysnuli na tej podstawie, sugerują jednoznacznie, że wspomniane w materiale cienie mogą mieć znacznie więcej wspólnego z feudalną Japonią niż Yharnam. Jakie dowody przedstawiają?

  1. Ujawnienie przez FromSoftware – IP Bloodborne należy do Sony, w związku z czym wydaje się wysoce prawdopodobne, że zapowiedzi kolejnej części serii japoński gigant dokonałby samodzielnie, podobnie jak uczyniono to w przypadku np. serii Uncharted, Horizon Zero Dawn czy nowego God of War.
  2. Loga PS4 nie ma na materiale – Sony nie ma żadnego interesu w zapowiadaniu tytułu na wyłączność – a Bloodborne, w związku z powyższym punktem, musiałby takim być – bez łączenia go od razu ze swoją platformą. Ukrywanie nowego Bloodborne’a też nie ma wielkiego sensu, szczególnie z uwagi na dobry okres Microsoftu (dzięki świetnym wynikom Xboksa One X) i rosnące w siłę Nintendo Switch. Japoński gigant ma wszelkie powody, by wykładać na stół wszystkie mocne karty.
  3. Tekst na pergaminie w tle wygląda, jakby był napisany pochyłym kanji – to jeden z japońskich alfabetów, wykorzystywany często w odręcznych pismach.
  4. Obiekt ukryty pod linami przypomina kunai – to tradycyjne narzędzie ogrodnicze, szerzej znane jako broń wykorzystywana przez ninja.
  5. „Shadows Die Twice” (pol. „Cienie umierają podwójnie”) – samo hasło również może stanowić wskazówkę. Cienie są kojarzone zarówno z wojownikami ninja, jak i bliskością śmierci. Podobne wątki pojawiały się już wcześniej w serii Tenchu.
  6. Kadokawa Games – firma będąca właścicielem FromSoftware – zajmuje się ostatnio wskrzeszaniem starych marek – jednym przykładem takiego działania jest na pewno Metal Max. Cieszące się sympatią fanów Tenchu mogłoby być kolejnym.

Na ewentualne potwierdzenie tych domysłów trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. A jak Wy sądzicie? Czy argumenty redaktorów portalu DualShockers Was przekonują?

Tenchu to stworzona przez japońskie studio Acquire seria gier skradankowych. Pierwsze dwie części – Tenchu: Stealth Assassins oraz Tenchu 2: Birth of the Stealth Assassins ukazały się na konsoli PlayStation i zdobyły sobie sympatię zarówno graczy, jak i krytyków. Kolejne gry – Tenchu: Wrath of Heaven i Tenchu: Fatal Shadows – trafiły na PS2 (Wrath of Heaven ukazało się także pierwszym Xboksie), przy czym druga z gier jest uznawana za pierwszy wyraźny moment spadku formy dla omawianej serii (58% w serwisie Metacritic). W kolejnych latach pojawiło się jeszcze kilka produkcji: Tenchu: Time of the Assassins (PSP), Tenchu: Dark Secret (NDS), Tenchu Z (X360), Shadow Assault: Tenchu (X360) oraz Tenchu: Shadow Assassins (Wii, PSP).

  1. FromSoftware – oficjalna strona