Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość filmy i seriale 14 lipca 2018, 16:55

autor: Ender

Serial Gra o tron z rekordową liczbą nominacji do nagród Emmy

Amerykańska Akademia Telewizyjna ogłosiła listę nominacji do 70. edycji prestiżowych nagród Emmy. Wśród potencjalnych zwycięzców w kilkunastu kategoriach znalazł się po raz kolejny serial Gra o tron. Superprodukcja HBO stała się tym samym historycznym rekordzistą pod względem ogólnej liczby przyznanych nominacji do Emmy dla serialu fabularnego.

Podczas specjalnej gali w Los Angeles ogłoszono nominacje do 70. edycji nagród Emmy, które przyznawane są przez amerykańską Akademię Telewizyjną i przyjęło się uważać, że stanowią one odpowiednik Oscarów dla produkcji stworzonych z myślą o małym ekranie. Wśród wyznaczonych przez krytyków potencjalnych zdobywców statuetki znalazł się po raz kolejny serial Gra o tron, zdobywając aż 22 nowe nominacje w różnych kategoriach.

Superprodukcja HBO została tym samym historycznym rekordzistą pod względem liczby otrzymanych nominacji dla serialu fabularnego, która w jej przypadku wynosi teraz 122. Adaptacja książek G.R.R. Martina zepchnęła z podium poprzednich zwycięzców w wyścigu. Były nimi Ostry dyżur (tyt. org. ER), którego piętnaście sezonów zrealizowane zostało w latach 1994-2009, a także legendarny komediowy sitcom Zdrówko (tyt. org. Cheers), który kręcony był w latach 1982-1993. Grze o tron daleko nadal jednak do ogólnego wygranego w pojedynku o Emmy, którym jest nadawany nieprzerwanie od 1975 roku satyryczny program Satruday Night Live. W trakcie swojego długiego życia na ekranach telewizorów SNL zebrał aż 252 nominacje.

Gra o tron prześcignęła pod względem nominacji do Emmy dwukrotnie dłużej emitowany serial Ostry dyżur - Serial Gra o tron z rekordową liczbą nominacji do nagród Emmy - wiadomość - 2018-07-16
Gra o tron prześcignęła pod względem nominacji do Emmy dwukrotnie dłużej emitowany serial Ostry dyżur

To jednak nie wszystkie rekordy związane z Emmy i Grą o tron. Peter Dinklage, wcielający się w ulubionego przez fanów Tyriona Lannistera, stał się najczęściej nominowanym serialowym aktorem drugoplanowym, dzięki siódmej już nominacji, którą otrzymał w tym roku. Dinklage wygrał do tej pory dwie statuetki Emmy, w 2011 oraz w 2016 roku, za swoją kreację w pierwszym oraz piątym sezonie serii.

Wszystkie wspomniane osiągnięcia Grze o tron udało się zebrać w zaledwie siedem lat. Serial zadebiutował bowiem w 2011 roku. Jego ostatni i finałowy sezon, do którego zdjęcia zakończono na początku tego miesiąca, powinien pojawić się w 2019 roku. Jeżeli aktorzy oraz producenci nie zawiodą, na jego koncie znajdzie się jeszcze co najmniej kilkanaście kolejnych nominacji do Emmy. Dodajmy także, że HBO nie ma zamiaru rozstawać się z uniwersum G.R.R. Martina i w najbliższych latach planuje stworzyć co najmniej kilka spin-offów serii.

  1. Oficjalna strona nagród Emmy

Ostatnia aktualizacja: 2018-07-14

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.