Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 czerwca 2020, 18:00

Rosjanie oburzeni, gra pokazała Hitlera świętującego zwycięstwo na Kremlu

Pod koniec maja swoją premierę miała osadzona w realiach II wojny światowej strategia Strategic Mind: Blitzkrieg. Z tej okazji opublikowano krótki zwiastun, na którym widać Hitlera świętującego na Kremlu. Jak się okazuje tytuł ten nie spodobał się rosyjskiemu rządowi, który zażądał wstrzymania sprzedaży gry na terenie kraju.

Rosjanie oburzeni, gra pokazała Hitlera świętującego zwycięstwo na Kremlu - ilustracja #1
Hitler na Kremlu nie spodobał się rosyjskiemu rządowi.

Strategic Mind: Blitzkrieg to turowa strategia osadzona w realiach II wojny światowej. Skupia się ona na prowadzonych przez wojska niemieckie operacjach lądowych. Tytuł miał swoją premierę 22 maja i z tej okazji doczekał się krótkiego trailera, pokazującego Hitlera świętującego zwycięstwo na Kremlu. Jak się okazuje produkcja oraz jej zwiastun nie spodobały się rosyjskiemu rządowi, który zażądał od firmy Valve, wstrzymania sprzedaży gry za pośrednictwem Steama na terenie jego kraju. Prośba ta musiała zostać spełniona i pozycja została zbanowana na tej platformie.

O całym zamieszaniu poinformował producent gry, firma Starni Games. W opublikowanym przez siebie wpisie przybliżyli ona szczegóły całej sprawy. Jak się okazuje do Valve, będącego właścicielem platformy Steam, wpłynęła prośba o wstrzymanie sprzedaży Strategic Mind: Blitzkrieg na terenie Rosji. Wystosowało ją Roskomnadzor, czyli podległa tamtejszemu rządowi jednostka odpowiedzialna za cenzurę mediów. Według niej tytuł ma promować nazistowską ideologię. Wskazywać ma na to między innymi premierowy zwiastun produkcji. W materiale pojawia się bowiem Hitler obserwujący przejazd swoich wojsk przez jedno z najważniejszych miejsc w całej Rosji – Kreml.

Co ciekawe tytuł nie został wycofany ze sprzedaży na GOG.com, gdzie Rosjanie nadal mogą kupić go legalnie bez najmniejszych przeszkód. Jak wskazują producenci, pozbawia to graczy możliwości wyboru platformy. Dodatkowo, wycofanie produkcji ze Steama spowodowało masowy wzrost liczby nielegalnych pobrań Strategic Mind: Blitzkrieg.

Na ten moment twórcy nie mają możliwości zmiany tego stanu rzeczy. Bez zgody Roskomnadzora możliwość powrotu produkcji na rosyjskiego Steama jest praktycznie niemożliwa.