Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 sierpnia 2019, 16:10

autor: XxX

RollerCoaster Tycoon 2 - przejazd tą rekordową kolejką zająłby 45 lat

Jeden z miłośników gry RollerCoaster Tycoon 2 postanowił dokonać czegoś, co kilka miesięcy temu wydawało się niemożliwe. Stworzył na tyle długi tor, aby jego ukończenie zajęło ponad 45 lat.

Tak długiego przejazdu nie udało się dotąd osiągnąć. - RollerCoaster Tycoon 2 - przejazd tą rekordową kolejką zająłby 45 lat - wiadomość - 2019-08-02
Tak długiego przejazdu nie udało się dotąd osiągnąć.

RollerCoaster Tycoon 2 ma już swoje lata i o grze zapomnieli już niemal wszyscy oprócz prawdziwych zapaleńców. Jednym z nich jest niejaki Marcel Vos, który opublikował ostatnio film, gdzie krok po kroku tłumaczy zasady działania najdłuższej kolejki w historii. Nagranie zostało zatytułowane „45 lat w piekle” i nazywa się tak nie bez powodu. Pokonanie najdłuższej w historii trasy zajęłoby bowiem ponad 45 lat w prawdziwym życiu.

Podobne osiągnięcie wydaje się zapewne mało prawdopodobne dla osób, które z grą miały do czynienia jedynie na podstawowym poziomie. Trzeba wielu lat poświęcenia i prawdziwego bzika, aby realizować projekty podobne do tego, o którym dzisiaj mowa. Marcel prawdopodobnie to wszystko ma, co udowodnił już niejednokrotnie.

W grudniu zeszłego roku na jego kanale pojawił się bardzo podobny film. Nagranie przedstawiało dokładnie tę samą kolejkę, jednak pokonanie całej trasy zajmowało „zaledwie” 12 lat. Okazuje się, że był to błąd, z którym programiści (wciąż zajmujący się projektem OpenRCT2) poradzili sobie bez problemu. Dzięki temu powstało dzieło, którego nie powstydziłby się sam Szatan – kolejka, której przejazd zająłby 107 911 680 dni w grze, co przy normalnym poziomie prędkości upływu czasu daje nam imponujący wynik 45 lat i 72 dni w prawdziwym życiu.

Kolejka robi naprawdę piorunujące wrażenie. - RollerCoaster Tycoon 2 - przejazd tą rekordową kolejką zająłby 45 lat - wiadomość - 2019-08-02
Kolejka robi naprawdę piorunujące wrażenie.

Tak zaawansowany projekt nie byłby możliwy do wykonania bez odpowiedniego podejścia. Marcel musiał wykorzystywać glitche oraz niedociągnięcia w mechanice rozgrywki, aby móc osiągnąć podobny rezultat. Wagonik nie jedzie sobie zwyczajnie, jak zaprojektowałaby to większość z nas. Kilkupoziomową trasę, która zajmuje niemal całą mapę parku, przejeżdża w dwie strony. Najpierw do przodu z minimalną prędkością, a na końcu odbija się od za bardzo pochyłego podjazdu i wraca z prędkością ośmiokrotnie mniejszą. W poprzedniej wersji trasy – której pokonanie zajęłoby 12 lat – nie dało się tego osiągnąć przez błąd. Wagoniki jadące do tyłu stale przyspieszały, aż osiągały prędkość, którą rozwijały, poruszając się do przodu, co nie powinno mieć miejsca.

Trasa zajmuje niemal całą dostępną powierzchnię mapy. - RollerCoaster Tycoon 2 - przejazd tą rekordową kolejką zająłby 45 lat - wiadomość - 2019-08-02
Trasa zajmuje niemal całą dostępną powierzchnię mapy.

Marcel osiągnął całkowite maksimum w kwestii długości trasy. Każda mapa posiada ograniczenie do 141 tys. elementów obecnych na niej, czego niestety nie można już obejść w żaden sposób.

Marcel wykorzystuje jeszcze kilka innych niedociągnięć w grze, jak na przykład usterkę sekcji dokującej, która pozwala na odjazd tylko jednego małego wagonika na każde osiem okrążeń ukończonych przez dużą kolejkę.

Konstruktor kolejki jest absolutnym mistrzem w tym, co robi, i raczej nie ma na świecie osoby, która mogłaby pobić jego rekord. Jedynym zagrożeniem dla Marcela i jego osiągnięć jest on sam.