Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 lipca 2020, 12:35

Roblox - najazd hakerów agitujących na rzecz Trumpa

Sieciowa platforma umożliwiająca tworzenie własnych gier Roblox stała się celem dość nietypowego ataku ze strony hakerów. Otóż włamali się oni na ponad 1600 kont i ustawili na nich elementy mające zachęcić do głosowania na Donalda Trumpa w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA.

W SKRÓCIE
  1. Platforma do tworzenia gier Roblox stała się celem ataku hakerów.
  2. Włamali się oni na ponad 1600 kont jej użytkowników i umieścili na nich elementy mające na celu agitację na rzecz Donalda Trumpa.
  3. Ponadto wykorzystali oni boty, które wysyłały z zainfekowanych kont wiadomości zawierające zachęcenie do głosowania na Trumpa oraz strony będące próbą oszustwa.
  4. Osobom, które zostały dotknięte atakiem, zaleca się zmianę hasła na mocniejsze oraz ustawienie dwustopniowej weryfikacji.

Ten rok stoi pod znakiem wyborów prezydenckich nie tylko w Polsce. Kampanijna gorączka trwa również w USA. Aktywnie bierze w niej udział rzecz jasna obecnie urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, który stara się o reelekcję. Nie da się ukryć, że jest to postać dość kontrowersyjna, która ma zarówno swoich zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników. Do tej drugiej grupy zapewne należą hakerzy, którzy dokonali dość śmiałej akcji w darmowej sieciowej platformie do tworzenia gier o nazwie Roblox. Otóż przez ostatnie kilka dni włamali się oni na przeszło 1600 kont należących do miłośników tej sieciowej produkcji i zamieścili w nich elementy mające na celu agitację na rzecz Trumpa (via BleepingComputer.com).

Roblox - najazd hakerów agitujących na rzecz Trumpa - ilustracja #1
Roblox od końcówki ubiegłego tygodnia zmaga się z hakerami.

Hakerzy przede wszystkim przebrali wszystkie awatary złamanych kont w ubrania kojarzące się z kampanią Trumpa – koszulkę z orłem na tle amerykańskiej flagi oraz czerwoną czapkę z napisem „Running of the Bulls”, która wyglądem nawiązuje do słynnej bejsbolówki „Make America Great Again”, będącej jednym ze znaków rozpoznawczych zwolenników obecnego prezydenta USA. Ponadto pozmieniali oni opisy użytkowników na slogan „Ask your parents to vote for Trump this year! #MAGA2020.” („Poproś rodziców, by głosowali na Trumpa w tym roku! #MAGA2020”).

Dlaczego właściwie hakerzy proszą o głos na Trumpa rodziców użytkowników, a nie ich samych? Odpowiedź jest banalnie prosta. Ogromną część wielomilionowej społeczności Robloxa stanowią dzieci w wieku od 9 do 14 lat, które jak wiadomo nie mają żadnych praw wyborczych.

Roblox - najazd hakerów agitujących na rzecz Trumpa - ilustracja #2
Przekaz jasny, lecz czy przyniesie on jakiekolwiek efekty?

Niestety to jeszcze nie koniec. Zhakowane konta zostały również zainfekowane botem, który rozsyła do graczy Robloxa znajdujących się na liście znajomych danego użytkownika wiadomości mające na celu zachęcenie do głosowania na Trumpa oraz wchodzenie na strony, dość ewidentnie będące próbą oszustwa.

Na szczęście hakerzy nie pokusili się o zmianę jakichkolwiek innych danych na złamanych kontach. Wszyscy pechowi użytkownicy mogą zatem zalogować się na swoje profile i przywrócić wszystko do stanu wyjściowego. Zaleca się, by zmienili oni swoje hasła na silniejsze i aktywowali dwustopniową weryfikację.

Jak na razie nie wiemy, czy sytuacja kryzysowa w Roblox została już zażegnana, czy też w najbliższej przyszłości czekają nas podobne ataki. Twórcy platformy z Roblox Corporation jak na razie nie skomentowali całej sprawy.

  1. Roblox - oficjalna strona