filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 8 października 2020, 13:30

autor: Karol Laska

Sherlock Holmes z uniwersum jak u Marvela? To pomysł Roberta Downeya Jra

Robert Downey Jr. chciałby wraz z żoną stworzyć z produkcji o Sherlocku kolejne uniwersum filmowe. Miałoby ono również związek z serialem Perry Mason.

Jedną z najpopularniejszych ról Roberta Downeya Jr. jest ta Sherlocka Holmesa w dwóch charakterystycznych filmach akcji w reżyserii Guya Ritchiego. Na trzeci rozdział tej opowieści czekamy już od prawie 10 lat. Aktor wyprodukował też w tym roku wraz ze swoją żoną Susan Downey serial kryminalny dla HBO pod tytułem Perry Mason. Okazuje się, że ma on związek z wcześniejszymi dokonaniami gwiazdora.

Downey Jr. planuje bowiem stworzenie nowego uniwersum filmowego opartego na opowieściach detektywistycznych w stylu Arthura Conana Doyle’a. Należałyby do niego właśnie wyżej wymienione produkcje. Opowiedział on trochę więcej o tym pomyśle podczas rozmowy z przedstawicielami portalu Fast Company:

Na ten moment nie istnieje żadne „zagadkowe uniwersum filmowe”, a Conan Doyle jest jednym z najbardziej czołowych głosów na tych terenach, po dziś dzień. Dlaczego więc mielibyśmy robić trzeci film [o Sherlocku – dop.red.], jeżeli nie moglibyśmy nawiązać do konkretnych elementów czy czasów? Żeby było wszystko jasne, nie chcemy nikogo kopiować.

Parę słów dodała także jego partnerka, Susan Downey:

Myślę, że istnieje teraz okazja, abyśmy trochę to wszystko rozbudowali. Na przykład poprzez użycie postaci z trzeciego filmu w innych dziełach, aby zobaczyć, jak sprawdziłyby się na telewizyjnym gruncie i w jaką stronę poszłyby z tym władze Warner Media, razem z HBO oraz HBO Max.

Jest to plan co najmniej ambitny, ale bardzo mile widziany przez zapalonych fanów Sherlocka Holmesa w wydaniu Downeya Jr. Nie znamy jeszcze dokładnych planów na rozwinięcie uniwersum, choć wiemy co nieco o trzeciej części dzieła – ta ma zadebiutować 22 grudnia 2021 roku. Ponadto serial Perry Mason powróci z drugim sezonem w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej