Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 października 2020, 12:40

W Among Us krążą nie tylko zdrajcy. Cheaterzy i tutaj rujnują zabawę

Niespodziewany sukces Among Us dwa lata po premierze przełożył się na zainteresowanie grą hakerów. Internauci coraz częściej donoszą o oszustach na publicznych serwerach produkcji.

Popularność ma swoje dobre strony, ale – niestety – potrafi też sprawiać problemy. Na przykład mało kto zawraca sobie głowę tworzeniem cheatów do niszowej produkcji, ale jeśli ta zyska większe grono graczy – nic, tylko wyglądać oszustów. Among Us idealnie pasuje do tego opisu, o czym świadczy wpis na Twitterze, prezentujący narzędzie opracowane przez hakerów. Użytkownik this is poco sprawdził je w ramach prywatnej sesji ze znajomymi, którzy zostali poinformowani o jego planach.

Oczywiście, z uwagi na nietypowy charakter rozgrywki, narzędzie nie oferuje klasycznych cheatów pokroju godmode czy przenikania przez ściany. Zamiast tego możemy sprawić, że zawsze będziemy zdrajcą, wyłączyć zamrożenie funkcji zabójstwa po jej użyciu, zwiększyć szybkość poruszania się naszej postaci albo natychmiastowo zakończyć grę zwycięstwem wybranego zespołu. Dochodzą do tego „drobiazgi” pokroju zwiększenia zasięgu pola widzenia, nieograniczonego zwoływania posiedzeń oraz „kończenia” zadań (tj. wypełniania paska postępów).

Hakerzy pozostają plagą gier sieciowych, nawet tytułów dużych wydawców. Znamienne, że Among Us nie ma żadnego systemu progresji ani jakichkolwiek nagród za wygraną, które stanowiłyby (mocno naciągając definicję) usprawiedliwienie dla oszukiwania – hakerzy nie zyskują nic za zepsucie zabawy sobie i innym. Oczywiście twórcy nie zamierzą bezczynnie przyglądać się temu procederowi. Studio Innersloth potwierdziło w wywiadzie dla serwisu Kotaku, że pracuje nad systemem kont Among Us, o którym wspomniano przy okazji ogłoszenia anulowania kontynuacji gry. To rozwiązanie pozwoli na wprowadzenie bardziej skutecznej moderacji i systemu raportowania graczy, co wraz z innymi zmianami (m.in. lepszym wykrywaniem i blokowaniem cheatów przez serwery) powinno poprawić sytuację.

W Among Us krążą nie tylko zdrajcy. Cheaterzy i tutaj rujnują zabawę - ilustracja #1
Kiedy dowiadujesz się, że jeden z graczy oszukuje…

Zapewne działania Innersloth nie wystarczą do całkowitego wyplenienia oszustów. W końcu dotychczas nie udało się to praktycznie żadnej grze, a nad Among Us pracował zaledwie trzyosobowy zespół. Niemniej fani tej gry i tak mają więcej szczęścia niż miłośnicy innych produkcji. Mogą oni bowiem zdecydować się na zabawę tylko ze znajomymi lub grupą zaufanych osób z Discorda, bez tracenia czegokolwiek z rozgrywki. Osoby starające się wbić rangi w trybie rankingowym w kolejnych odsłonach Call of Duty lub zdobyć korony w Fall Guys nie mają takiej opcji. Inna sprawa, że Among Us dręczy też rodzaj oszustów nieobecny w innych tytułach – przyjaciele przekazujący sobie informacje poza grą.