Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 lutego 2022, 20:15

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Reżyser Avengers: Endgame obawia się, że multiwersum może nam się przejeść

Joe Russo, współreżyser Avengers: Endgame, wypowiedział się o trendującym w Hollywood motywie multiwersum, twórcach dzieł i korporacjach.

Przez wiele lat motyw multiwersum – choć idea nierzadko wykorzystywana w komiksach superbohaterskich – nie pojawiał się często na srebrnych ekranach. Sytuację zmienił Marvel wraz z produkcją Spider-Man Uniwersum, która zebrała statuetkę Oscara w kategorii „Najlepszy długometrażowy film animowany”.

Pod koniec zeszłego roku otrzymaliśmy Spider-Mana: Bez drogi do domu – który dosłownie rozbił box office – zaś w tym, w kinach zadebiutuje sequel Spider-Man Uniwersum, Doktor Strange w multiwersum obłędu oraz Flash - Flashpoint. We wszystkich tych produkcjach kluczową rolę odgrywa wątek przeplatania się wszechświatów równoległych, czyli wspomnianego multiwersum.

Zbyt dużo multiwersów

Patrząc na popularność jaką cieszą się te tytuły, otrzymamy zapewne jeszcze więcej utrzymanych w tym zamyśle filmów. Czy jednak tendencja ta nie zaowocuje ostatecznie przesytem – co będzie jednoznaczne ze znużeniem – tej niecodziennej koncepcji, jaką jest multiwersum?

Opinia reżysera Avengers: Endgame

W trakcie tegorocznej gali rozdania nagród DICE, serwis IGN miał szansę porozmawiać z Joe Russo – jednym z reżyserów hitowego Avengers: Endgame. Współtwórca przeboju nawiązał w wywiadzie do koncepcji multiwersum i jego możliwym przesycie w branży filmowej w niedalekiej przyszłości:

Program korporacji jest następujący: Lubisz lody czekoladowe? Tutaj są lody czekoladowe z posypką, a tutaj lody czekoladowe z masą krówkową... Ich zadaniem jest włączanie drukarki do drukowania pieniędzy. To zadaniem twórcy dzieła jest powiedzieć „w mordę, nie wiem czy samemu chciałbym to oglądać”.

  1. Według Russo odpowiedzialnością twórców jest "przeciwstawienie się drukarni pieniędzy i próba zrobienia czegoś radykalnego wbrew oczekiwaniom”. Reżyser dodał:

Tak więc tak, zbyt wiele jednej rzeczy to coś złego, ale myślę, że w tej przestrzeni jest wystarczająco dużo twórców i innowatorów, aby można było oczekiwać niespodzianek. Tylko nie liczcie, że to korporacje was zaskoczą.

  1. Russo zainteresował się w ostatnim czasie branżą gier. Spodziewa się, że te prześcigną filmy oraz – jak stwierdził – "przyszłość to nie 2D".
  1. Marvel – strona oficjalna