Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 9 maja 2014, 10:24

autor: Jiker

Retry - oldskulowa zręcznościówka twórców Angry Birds trafiła na App Store

Fińskie studio Rovio wprowadziło do oferty App Store kolejną grę - jest nią oldskulowa zręcznościówka Retry. Produkcja inspirowana popularnym Flappy Birdem jest pierwszym tytułem twórców serii Angry Birds, wydanym w ramach programu, mającego na celu promocję gier nieco bardziej odchodzących od dotychczasowych dokonań Rovio.

Klęska Angry Birds Go!, spadek popularności klasycznych odsłon serii Angry Birds i coraz mniejsze zarobki skłaniają firmę Rovio do szukania nowych sposobów dotarcia do graczy. Do działającego od blisko roku programu Rovio Stars, mającego na celu promowanie dobrze rokujących gier zewnętrznych deweloperów ściśle współpracujących z Rovio, dołączyła właśnie marka Rovio LVL 11. Za jej sprawą posiadacze smartfonów i tabletów przetestują produkcje nie do końca wpisujące się w styl fińskiego producenta. Pierwszym tytułem, trafiającym na rynek dzięki Rovio LVL 11, jest Retry – prosta w założeniach zręcznościówka, utrzymana w 8-bitowej stylistyce.

W Retry – udostępnionym za darmo na platformie App Store (chwilowo tylko w Polsce, Finlandii i Kanadzie) – zasiadamy za sterami staroświeckiego jednopłata i stajemy przed zadaniem pokonania kilkudziesięciu arcytrudnych tras. Problem polega na tym, że samolot porusza się w sposób niezbyt kontrolowany, wykonując w powietrzu mniejsze lub większe pętle. Opanowanie sytuacji nie byłoby tak dużym wyzwaniem, gdyby nie fakt, że plansze usiane są przeszkodami i wąskimi przesmykami, skutecznie utrudniającymi podróż, a jednym z celów zabawy jest zaliczenie trasy z jak najmniejszą liczbą wypadków na koncie. Do pozostałych należy dotarcie do mety oraz pokonanie za jednym zamachem odpowiednio długiego odcinka trasy.

Retry nie tylko cieszy oko i ucho doskonałą warstwą audiowizualną utrzymaną w oldskulowej stylistyce, ale też udanie zachęca do kontynuowania zabawy i bicia rekordów, w czym pomaga odpowiednio wysoki poziom trudności. Niczym we Flappy Bird, ma się tu ciągłą ochotę na ustanawianie nowych, znaczących wyników. W Retry twórcy zaserwowali jednak kilka udogodnień, czyniących mechanikę rozgrywki nieco bardziej przystępną. Zalicza się do nich m.in. system checkpointów (w tym wypadku portów lotniczych), pozwalających odsapnąć i na spokojnie zaplanować dalszą podróż, bez narażania się na niebezpieczeństwo.

Rovio cały czas pracuje nad prototypami nowych gier – wiele z nich charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, ale trudno jest je podpiąć pod główny nurt gier fińskiego studio. Rovio LVL 11 ma pomóc w zamienianiu owych idei w pełnoprawne produkty i dostarczaniu ich klientom, czyli graczom. Możemy więc być pewni, że już wkrótce w nasze ręce trafią następcy Retry.