Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 sierpnia 2021, 10:06

Resident Evil Village - kolejny patch poprawiający wydajność trafił na PC

Firma Capcom udostępniła nowy patch do pecetowego wydania Resident Evil Village. Patch poprawia wydajność i płynność rozgrywki.

Aktualizacja:

Zgodnie z zapowiedziami, firma Capcom udostępniła nową aktualizację do pecetowego wydania Resident Evil Village.

Patch poprawia wydajność i płynność rozgrywki, co - miejmy nadzieję - wyeliminuje mikroprzycinki, które uprzykrzały graczom zabawę od dnia premiery. Zoptymalizowano również wsparcie dla AMD FidelityFX Super Resolution oraz usunięto kilka błędów technicznych.

Poprzednia wersja wiadomości (z 8.08.2021):

Firma Capcom poinformowała, że w przyszłym tygodniu wypuści kolejny patch poprawiający wydajność pecetowej wersji Resident Evil Village. Premiera aktualizacji zaplanowana została na 10 sierpnia. Łatka zaoferuje także ulepszone wsparcie dla AMD FidelityFX Super Resolution.

Pecetowe wydanie gry zostało przyjęte ciepło, ale miało wyraźne problemy z wydajnością. Najdziwniejsze w tym było to, że Resident Evil Village potrafiło się przycinać, gdy sytuacja na ekranie nie tłumaczyła pogorszenia wydajności.

O temacie zrobiło się znacznie głośniej w ubiegłym miesiącu, gdy okazało się, że zainstalowanie cracka powoduje zniknięcie mikroprzycinek. Wniosek z tego był taki, że problemy powodowane są przez antypiracki system Denuvo. Te domysły zostały potwierdzone kilka dni później, gdy Capcom wydał patch poprawiający wydajność, co zostało osiągnięte poprzez „zoptymalizowanie działania DRM”.

Aktualizacja zmniejszyła skalę przycinek, ale nie wyeliminowała ich kompletnie. Dobrze więc, że deweloperzy wkrótce zaoferują kolejną poprawkę. Wielu graczy liczyło zapewne na usunięcie Denuvo, ale wydawca na razie nie ma zamiaru tego zrobić i obiecuje jedynie dalszą optymalizację gry.

Przypomnijmy, że Resident Evil Village ukazało się 7 maja tego roku. Poza PC gra dostępna jest również na konsolach Xbox One, PlayStation 4, Xbox Series X/S i PS5 oraz w usłudze Stadia.

Czekając na patch, warto spróbować poprawić wydajność modem.

Jeśli po zainstalowaniu już dostępnego patcha nadal macie problemy z wydajnością gry, to warto spróbować open-source’owej poprawki autorstwa praydoga. Opracował on moda, który ogranicza przycinanie się gry w niektórych momentach, np. podczas otrzymywania obrażeń czy zabijania wrogów.

Modyfikacja jest dostępna w dwóch wariantach. RE8 Stutters Fix zawiera jedynie poprawkę ulepszającą wydajność. RE8 REFramework dodatkowo oferuje inne ulepszenia, takie jak zapobieganie zawieszaniu się gry podczas uruchamiania, opcje konfigurowania szerokości pola widzenia (ang. Field of View/FOV) czy możliwość wyłączenia efektu winiety.

  1. RE8 REFramework - pobierz mod
  2. RE8 Stutters Fix - pobierz mod
  1. Recenzja Resident Evil Village - nie tylko randka z Lady Dimitrescu
  2. Resident Evil Village - poradnik do gry
  3. Strona internetowa gry Resident Evil Village
  4. Strona internetowa firmy Capcom