Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 czerwca 2015, 17:40

autor: Meehow

Radeony R7 i R9 3xx debiutują na rynku; zobacz pierwsze testy wydajności

Firma AMD wprowadziła na rynek nowe karty graficzne Radeon z serii R7/R9 3xx. „Czerwoni” przygotowali propozycje na każdą kieszeń. W Internecie pojawiają się już pierwsze recenzje i testy nowych układów.

Nowa seria Radeonów, 3xx, debiutuje na rynku. - Radeony R7 i R9 3xx debiutują na rynku; zobacz pierwsze testy wydajności - wiadomość - 2015-06-18
Nowa seria Radeonów, 3xx, debiutuje na rynku.

Firma AMD wprowadza na rynek nowe karty graficzne Radeon. Mowa o serii R7/R9 3xx, zastępującej dotychczas funkcjonujące „dwusetki”. „Czerwoni” przygotowali propozycje praktycznie na każdą kieszeń (od 500 do 1900 złotych), wszystkie z myślą o sensownym graniu. Należy zwrócić jednak uwagę na fakt, że debiutująca rodzina nie zawiera już ściśle topowych układów, bowiem tę rolę przejmują Radeony Fury zapowiedziane w czasie tegorocznych targów E3. Trzeba też pamiętać, że seria 3xx nie używa najnowszych technologii firmy AMD, tj. procesorów graficznych Fiji oraz autorskiej pamięci HBM; rzeczone układy wyposażone są w już wcześniej stosowane GPU i pamięć GDDR5. Tak czy owak, w sieci pojawiają się pierwsze recenzje i testy wydajnościowe „trzysetek”, które niebawem znajdą się na półkach sklepowych. Poniżej możecie zapoznać się z tabelą przygotowaną przez serwis PCWorld, porównującą modele referencyjne:

Porównanie specyfikacji modeli referencyjnych Radeonów R7/R9 3xx (źródło: pcworld.com) - Radeony R7 i R9 3xx debiutują na rynku; zobacz pierwsze testy wydajności - wiadomość - 2015-06-18
Porównanie specyfikacji modeli referencyjnych Radeonów R7/R9 3xx (źródło: pcworld.com)

Każdy z nowych Radeonów powstał z myślą o grach z pewnego segmentu. I tak firma AMD poleca R7 360 do e-sportu (np. League of Legends czy Counter Strike: Global Offensive), zaś R7 370 do komfortowego grania w najnowsze gry w rozdzielczości 1080p. Seria R9 to przeskok do coraz popularniejszych rozdziałek 1440p i 4K przy płynności rzędu 60 klatek na sekundę (przy różnych ustawieniach), co naturalnie wiąże się również z adekwatnymi skokami ceny. Oczywiście nikt nie będzie wierzył producentowi na słowo i nie kupi kota w worku, dlatego też poniżej zebraliśmy garść recenzji i testów wydajnościowych najnowszych Radeonów.

Recenzje i testy wydajnościowe

Polskie:

Zagraniczne:

Sugerowane ceny detaliczne

Sugerowane ceny detaliczne (czyt. mogą i będą się mniej lub bardziej różnić w zależności od wersji, producenta itp.) poszczególnych modeli Radeonów z serii 3xx przedstawiają się jak następuje:

  • Radeon R7 360 (2 GB) – 499 złotych
  • Radeon R7 370 (2 GB) – 669 złotych
  • Radeon R9 380 (2 GB) – 899 złotych
  • Radeon R9 390 (8 GB) – 1449 złotych
  • Radeon R9 390X (8 GB) – 1899 złotych

Jak już zostało wyżej wspominane, seria 3xx to nie ostatnie słowo firmy AMD w najbliższym czasie. Już wkrótce możemy spodziewać się topowych kart grafiki Radeon R9 Fury i Fury X, jak również miniaturowego (około 15,5 centymetra długości) Radeona R9 Nano, wykorzystujących najnowsze rozwiązania techniczne „czerwonych”. Dobrze widzieć, że AMD przechodzi do kontrofensywy, tym samym ratując graczy od monopolu, który na dobre zawsze wychodzi tylko jednej stronie (i nie jesteśmy to my). Pozostaje już tylko czekać na rozwój sytuacji i mieć nadzieję, że nabywców nowych produktów AMD nie czeka powtórka chociażby z Project CARS. A czy Was zainteresowała któraś z nowych propozycji „czerwonych”? Podzielcie się koniecznie swoimi opiniami w komentarzach.