Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 lutego 2015, 12:31

autor: Góral

Przyczyna przesunięcia Project CARS - gra dosłownie zabija PC-ty

Z opublikowanych na stronie PCLab testów gry Project CARS wynika, że przyczyną przesunięcia premiery jest optymalizacja, zawodząca zwłaszcza w przypadku kart AMD, które w najwyższych ustawieniach graficznych radzą sobie nawet o 50% gorzej, niż układy koncernu Nvidia.

Project CARS obecnie niszczy karty firmy AMD. - Przyczyna przesunięcia Project CARS - gra dosłownie zabija PC-ty - wiadomość - 2015-02-20
Project CARS obecnie niszczy karty firmy AMD.

Kilka dni temu okazało się, że premiera Project CARS od studia Slightly Mad została po raz kolejny przełożona. Wśród powodów tej decyzji wymieniono przede wszystkim chęć dopieszczenia produkcji. Dzięki testom gry przeprowadzonym w serwisie PCLab dowiedzieliśmy się, że prawdopodobnie chodzi o optymalizację, która w udostępnionej dla dziennikarzy wersji leży i kwiczy, zwłaszcza jeżeli chodzi o karty produkowane przez firmę AMD. Z opublikowanych informacji wynika, że Radeony zupełnie nie radzą sobie z Project CARS w najwyższych ustawieniach graficznych i notują wyniki gorsze nawet o 50%, niż układy koncernu Nvidia. Tragicznie poradził sobie nawet bardzo mocny Radeon 290X, ustępując pola wszystkim wziętym pod uwagę rywalom ze stajni „Zielonych”.

Przyczyna przesunięcia Project CARS - gra dosłownie zabija PC-ty - ilustracja #2
Wyniki kart graficznych w rozdzielczości 1920x1080 (ustawienia Ultra z przeciwnikami). Źródło: PCLab.
Wyniki kart graficznych w rozdzielczości 1920x1080 (ustawienia Ultra z przeciwnikami). Źródło: PCLab.

Karty AMD przegrały starcie nie tylko podczas testów w rozdzielczości 1920x1080, ale także we wszystkich pozostałych konkurencjach (2560×1440 oraz sprawdzian wydajności procesorów – szczegóły znajdziecie w podlinkowanym wcześniej artykule). Jednocześnie zawodzą również CPU AMD. Redaktor PCLab stwierdził, że: „czołowy model, FX-9590, przetaktowany do prawie 5 GHz zapewnia jedynie jaką taką grywalność”.

Krótko pisząc, posiadacze mocnych kart firmy Nvidia nie mają się czego obawiać, zwłaszcza, że koncern często aktualizuje swoje sterowniki. W przypadku AMD jest zupełnie inaczej, gdyż jak zauważono, ostatnia wersja sterowników do Radeonów pojawiła się około trzy miesiące temu. Miejmy zatem nadzieję, że sytuacja zmieni się w ciągu najbliższych tygodni.

Premiera Project CARS odbędzie się 2 kwietnia na konsolach PlayStation 4, Xbox One i oczywiście komputerach PC. W planach jest jeszcze wersja na Wii U, ale nie wiemy kiedy trafi ona na rynek.