Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 25 marca 2022, 23:30

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Recenzje serialu Halo - krytycy o brutalności i podobieństwach do Mandalorianina

Wczoraj zadebiutował pierwszy odcinek serialu Halo. Produkcja pod niejednym względem przypomina Mandalorianina i jest o wiele bardziej brutalna niż gry. Recenzje krytyków oraz znawców uniwersum naświetlają, czy warto dać jej szansę.

Spartanie, wreszcie się doczekaliśmy! Wczoraj na platformie Paramount+ zadebiutował pierwszy odcinek serialowego Halo. Współpraca ze studiem 343 Industries (twórcy ostatnich gier z serii), ogromny budżet oraz Steven Spielberg, jako producent wykonawczy – czy to wszystko przełożyło się na udaną produkcję? O opiniach widzów na temat inauguracyjnego epizodu pisaliśmy już wcześniej:

  1. Serial Halo otrzymał recenzje, widzowie nie są zachwyceni

Pora na recenzje krytyków…

Powstały one na bazie dwóch startowych odcinków. W tym momencie średnia ocen krytyków w serwisie Rotten Tomatoes wynosi 58%:

Karama Horne z TheWrap (ocena pozytywna): Jeśli fani oryginałów zachowają otwarte umysły, a serialowi uda się przyciągnąć wystarczającą uwagę mniej zaznajomionych z kanonem gier entuzjastów science fiction – Halo ma szansę stać się flagową produkcją Paramount+.

Clint Worthington z Consequence (ocena negatywna): Frustrujące w serialu jest to, że stara się przypodobać jednocześnie dwóm grupom – zagorzałym fanom Halo oraz nowym odbiorcom, którzy przywykli do normalnego rytmu seriali sci-fi – i nie zadowala żadnego z nich.

Caroline Framke z Variety (ocena pozytywna): Serial może poszczycić się imponującym budżetem – który został mądrze rozdysponowany – z zapadającymi w pamięć planetami i statkami kosmicznymi mknącymi przez niekończące się gwiazdy. Już samo to pozwala Halo dotrzymywać kroku swoim rówieśnikom.

Grace Randolph z Beyond the Trailer (ocena negatywna): Niezwykle niewyróżniające się niczym sci-fi i niewiarygodnie odmienne od materiału źródłowego w sposób, który nie ma uzasadnienia. To po prostu nie ma szans na bardzo konkurencyjnej arenie streamingowej.

Austin Burke z Austin Burke/Flick Fan Nation (ocena pozytywna: 7/10): Budowa świata jest imponująca, a Pablo Schreiber to doskonały wybór do roli Master Chiefa. Kilka pomysłów nie działa tak dobrze, jak zamierzano, ale jest w tym potencjał.

William Hughes z AV Club (ocena negatywna: C+): Schreiber jest w istocie najciekawszą rzeczą w Halo – co chyba mówi samo za siebie.

Metacritic

W przypadku serwisu Metacritic wygląda to podobnie. W tym momencie widnieje w nim 19 profesjonalnych recenzji. Ich średnia ocen wynosi zaś 61/100:

Nick Schager z The Daily Beast (przyznał 80/100): Dokładność adaptacji Halo jest lekko podkopana przez umiarkowanie chwiejne koła narracyjne, które wprawia w ruch... Jednak dzięki najwyższej klasy komputerowym efektom specjalnym i głównej roli Schreibera, który nadaje nową głębię swojemu bohaterowi – Halo wydaje się mieć wystarczającą siłę przebicia, by stać się wyjątkowym tytanem sci-fi.

Ben Child z The Guardian (przyznał 60/100): Oczywiste są podobieństwa do Mandalorianina – innego serialu o pozornie niezwyciężonym, morderczym kosmicznym wojowniku, który rozpoczyna drogę do stania się totalnym słodziakiem. Jeśli taki jest długoterminowy plan, to ani serial, ani Schreiber jeszcze go nie zrealizowali.

Jef Rouner z San Francisco Chronicle (przyznał 50/100): Halo może i jest kompetentną oraz pełną akcji kosmiczną opowieścią, ale sprawia wrażenie mniej udanej wersji wcześniejszych dzieł tego typu, łącznie z materiałem źródłowym, na którym bazuje.

Recenzje znawców uniwersum

Youtuber o pseudonimie HiddenXperia (posiada pół miliona subskrybentów) od wielu lat prowadzi kanał w całości poświęcony uniwersum Halo. On także wypowiedział się w swoim niedawnym materiale o pierwszym odcinku serialu, któremu przyznał ocenę 6,5/10.

  1. Zachwala on, jak zostali przedstawieni w nim Spartanie. Zarówno dla Insurekcji, jak i Przymierza są oni niczym „demony” wyjęte żywcem z miejskiej legendy. Ich pancerze oraz uzbrojenie również stoi na najwyższym poziomie.

Zaskakujący jest także poziom przemocy – mowa o urywanych kończynach i pokaźnych ilościach krwi. Jest to o wiele więcej niż to, do czego przyzwyczaiły nas gry z serii Halo (które w większości opatrzone są kategorią wiekową „PEGI 16”).

  1. Muzyka niestety przez 90% czasu nie wyróżnia się niczym szczególnym, choć w kilku momentach pojawia się znajomy utwór przewodni.
  2. Komputerowe efekty specjalne trzymają przez większość odcinka wysoki poziom, acz napotkamy w nim także gorzej prezentujące się momenty. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak przelot kamery nad miastem na planecie Reach oraz genialnie prezentująca się stolica Przymierza.

HiddenXperia zachwala też kilka smaczków dla największych fanów serii, np. kamuflaż optyczny wydający dźwięk odpowiadający temu z pierwszej gry bądź protokół „Soren”, który nawiązuje do pewnej postaci z rozszerzonego uniwersum Halo.

Drugi epizod może być słabszy

Inny popularny youtuber, AngryJoeShow – znany ze swoich „brutalnie szczerych” recenzji filmów i gier – także miał okazję obejrzeć dwa pierwsze epizody serialowego Halo. W jego niedawnym wideo padły słowa:

Mieliśmy okazję zobaczyć dwa pierwsze odcinki Halo. Niestety, w tym drugim poziom mocno podupada. (…) Po prostu postacie – wiesz które, jeśli widziałeś pierwszy epizod – i ich decyzje… Przez cały czas zadawaliśmy sobie pytania: „Co się tutaj dzieje? Czy to wciąż jeszcze Halo?”.

  1. Dodaje również, że we wspomnianych dwóch odcinkach brakuje także wielu ras, z których składa się growe Przymierze – m.in. Unggoyów (Trepy). Na ekranie dominują zaś głównie Sangheili (Elity).

Podsumowanie

Drugi epizod serialu Halo zadebiutuje 31 kwietnia o godzinie 8:00 czasu polskiego. Pierwszy sezon składa się z 9 odcinków. Zatem dopiero 19 maja będziemy mogli wydać finalny werdykt o jakości całokształtu.

  1. Warto przypomnieć, że wytwórnia Paramount już zamówiła drugi sezon.

Platforma Paramount+ na ten moment nie jest oficjalnie dostępna w naszym kraju. Niewykluczone jednak, że serial Halo pojawi się u nas wraz z premierą serwisu streamingowego SkyShowtime – najpewniej jeszcze w tym roku.

  1. Co ciekawe, abonenci subskrypcji Game Pass Ultimate mogą odebrać 30-dniowy darmowy okres próbny Paramount+. Aby to zrobić, należy przejść do sekcji „Korzyści” w aplikacji Xbox. Oferta ta obejmuje tylko nowych użytkowników Paramount+.

Abonament Game Pass kupisz tutaj

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

  1. To może być najlepsza ekranizacja gry - wyjaśniamy, o czym będzie serial Halo [Aktualizacja]
  2. Decyzja o ujawnieniu twarzy Master Chiefa wytłumaczona przez producentkę serialu
  3. Halo – oficjalna strona serialu