Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 marca 2018, 17:22

autor: Góral

Problem z modem Gothic II Dzieje Khorinis. Powstaną dwie wersje projektu?

Ciekawie zapowiadająca się modyfikacja Gothic II: Dzieje Khorinis ma spore problemy. Z zespołu odszedł szef, który zabrał ze sobą nagrania aktorów i zamierza zrobić własną wersję projektu. Natomiast stara ekipa pracuje dalej, ale bez profesjonalnego dubbingu.

Jeżeli należycie do grona miłośników serii Gothic, w tym przede wszystkim drugiej części, to zapewne słyszeliście o modyfikacji Gothic II: Dzieje Khorinis od zespołu SoulFire. Ma to być prequel całej sagi, o wielkości dorównującej podstawowej wersji dwójki, którego celem jest pokazanie Królestwa Myrtany i wyspy Khorinis w latach ich świetności. Jednak nie tylko to jest godne podziwu, gdyż deweloperom udało się namówić do współpracy szereg profesjonalnych aktorów, w tym Małgorzatę Potocką, Adama Baumana, Tomasza Marzeckiego czy Krzysztofa Zakrzewskiego. Projekt powstaje od kilku dobrych lat i nie wiadomo, kiedy zostanie ukończony, zwłaszcza że w zespole wywiązała się w ostatnim czasie spora afera. Jej rezultat jest taki, że szef zespołu, Piotr „Dark” Czołnowski, odszedł i założył nową ekipę, które będzie pracować nad modyfikacją. Stara grupa też nie zamierza rezygnować z przedsięwzięcia.

Problem z modem Gothic II Dzieje Khorinis. Powstaną dwie wersje projektu? - ilustracja #1

No ale od początku. Kilka tygodni temu poinformowano na Facebooku, że kanał projektu na YouTubie został przejęty przez byłego członka zespołu, ale by nie „pogrążać osoby za to odpowiedzialnej”, nie podzielono się szczegółami sprawy – zdradzono jedynie, że dotyczy działu filmowego. Dzień później pojawiło się oświadczenie Darka. Wyjaśnił on, że:

Spór występuje tylko na linii działu filmowego, dubbingowego i aktorów – a kilkoma koordynatorami projektu Dzieje Khorinis (i ich sympatykami), którzy są obecnie w posiadaniu profilu na Facebook.com [zachowano oryginalną pisownię]

Problemy zaczęły się jeszcze w 2017 roku, ale ostatecznie w styczniu tego roku Dark postanowił „zrzec się swoich funkcji i honorowo odejść z zespołu bez szkody dla projektu”. Jednocześnie przejął kanał na YouTubie, gdyż należy do niego (został założony jeszcze w 2008 roku na prywatnym koncie). Dodatkowo aktorzy i filmowcy biorący udział w projekcie:

Poprosili szefa projektu JEDNOGŁOŚNIE o „odcięcie” ich dotychczasowego wkładu od nowych władz zespołu.

Sprawa nabrała jeszcze większego tempa. Dark stracił dostęp do profilów w mediach społecznościowych oraz nakazano mu „przekazanie prywatnego konta mailowego wraz z założonym na nim kontem YouTube” oraz „nie informowania opinii publicznej o zmianach”. Nie mógł się on na to zgodzić, gdyż:

To ja (Dark – dop. red.), oraz mój ojciec odpowiadamy prawnie przed wszystkimi aktorami i lektorami którzy zgodzili się wziąć udział w projekcie za darmo, a także przed instytucjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którymi jesteśmy związani umowami prawnymi i które objęły patronat nad częścią filmową projektu. Filmy na kanale zostały, póki co, ukryte, ze względu na groźby zgłaszania ich przez osoby które roszczą sobie do nich wyłączne prawa, co nie jest prawdą.

Ostatecznie kilka dni temu Dark opublikował widoczne poniżej oświadczenie w formie filmowej, w którym poinformowano, że Gothic II: Dzieje Khorinis zostanie ukończony, ale już z nowym zespołem, gdyż „zgody z koordynatorami nie ma”. Jeżeli chcecie pomóc, to w tym miejscu znajdziecie informacje o wakatach.

Co na to druga strona, czyli oryginalny zespół? Dwa dni temu na profilu Gothic II Dzieje Khorinis w serwisie Facebook opublikowano komunikat. Wyjaśniono w nim, że próbowano dojść do porozumienia z Darkiem, ale nic z tego nie wyszło. W związku z tym twórcy będą dalej robić swoje, gdyż „aktualnie mamy w teamie rzeszę osób, która jest w stanie doprowadzić do szybkiej finalizacji projektu”. Natomiast jeżeli chodzi o dubbing, z którym pożegnano się wraz z byłym szefem, to:

Profesjonalny dubbing aktorski będziemy organizować na własną rękę, bez współpracy z Panem Piotrem Czołnowskim.

Wszystko to może się wydawać nieco zagmatwane, ale sumując w prosty sposób:

  • były szef SoulFire, Piotr „Dark” Czołnowski, założył nowy zespół, który będzie pracować nad własną wersją moda Gothic II: Dzieje Khorinis – tu jest jego kanał na YouTubie, a tu na Facebooku;
  • ekipa SoulFire działa dalej, ale bez wcześniejszych nagrań aktorów (choć postara się o profesjonalny dubbing) i być może zostanie zmuszone do zmiany nazwy moda. Tutaj znajdziecie profil tej modyfikacji na Facebooku.

Możemy więc jedynie trzymać kciuki, że któryś z projektów faktycznie zostanie ukończony. Niemniej wydaje się, że w obu przypadkach efekt finalny może nie być tak dobry, w końcu bliższa finalizacji ekipa SoulFire nie może korzystać z nagrań aktorów. Natomiast posiadający je Dark dopiero buduje swój zespół, który nie wiadomo, jak sprawdzi się „w praniu”.